Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Ni najdenih zadetkov.

Rezultati iskanja

Ni najdenih zadetkov.

Rezultati iskanja

Ni najdenih zadetkov.

Rezultati iskanja

Ni najdenih zadetkov.

RTV 365 Programi Oddaje Podkasti Moj 365 Menu
Domov
Raziskujte
Programi
Dokumentarci
Filmi in serije
Oddaje
Podkasti
Filmoteka
Zgodovina
Shranjeno
Naročnine
Več
Domov Raziskujte Programi Dokumentarci Filmi in serije Oddaje Podkasti
Plačljivo
Filmoteka
Moj 365
Zgodovina
Naročnine
Shranjeno

Vojna, 2/2

francoska dokumentarna serija

Hekerji: kraja identitete

švicarska dokumentarna oddaja

Vrh Julijcev

izobraževalno-dokumentarni film

Hekerji: kraja identitete

Kibernetski prostor je vse bolj nevaren, saj hekerji izkoriščajo človeške napake in tehnične pomanjkljivosti za vdore v računalniške sisteme. Žrtve nato izsiljujejo za odkupnino in jim grozijo, da bodo ukradeni podatki sicer uničeni, prodani na temnem spletu ali javno objavljeni. V dokumentarnem filmu so prikazani zgodbe žrtev kibernetskih napadov, nasveti strokovnjakov za kibernetsko varnost in pogovor z nekdanjim hekerjem, ki se je odpovedal nezakonitemu početju in se danes ukvarja z osveščanjem javnosti o pomenu zaščite na spletu. HACKERS: IDENTITY THEFT / HACKERS, L'INTIMITÉ VIOLÉE / Švica / 2023 / Režija: Sabine Pirolt, Matteo Born

52 min

Vojna, 2/2

Dokumentarna serija v dveh delih pojasnjuje mit o trojanski vojni in usodi trojanskih bojevnikov. Je trojanska vojna res potekala? Kdo so bili Trojanci? In kaj se je zgodilo s preživelimi? 2. del: Vojna V drugem delu bomo podrobneje spoznali ruševine na griču Hissarlik v severozahodni Turčiji, ki veljajo za ostanke antične Troje. Pod mestom so arheologi odkrili mrežo predorov, v katere so Trojanci speljali vodo. Kaže, da so pričakovali napad Grkov in se pripravili na dolgo obleganje. V spodnjem delu mesta, ki leži pod gričem, stojijo ruševine velikega skladišča, v katerem so odkrili lončene posode. V njih so Trojanci hranili zaloge hrane. Spoznali bomo tudi arheološko najdišče v Grčiji, kjer so razvozlali v kamen vklesan napis in ugotovili, da je bila Troja povezana tudi z mogočnim Hetitskim kraljestvom. LOST CITIES OF THE TROJANS / Francija / 2021 / Režija: Laurent Portes

43 min

Vrh Julijcev

Film Vrh Julijcev je nastal v istoimenskem projektu, ki povezuje partnerje varstva narave, kmetijstva, gozdarstva, planinstva in turizma za ohranjanje narave Triglavskega narodnega parka. Film skozi oči ljudi, ki v parku živijo, delajo ali ga obiskujejo, predstavlja različne vidike in odgovarja na vprašanja, kako lahko prispevamo k ohranjanju bogastva narave edinega narodnega parka v Sloveniji ter sobivanju narave in človeka na tem območju. Triglavski narodni park je edini narodni park v Sloveniji in najstarejše zavarovano območje pri nas ter eden najstarejših parkov v Evropi. V prihajajočem letu 2024 v Sloveniji obeležujemo 100-letnico podpisa zakupne pogodbe za ustanovitev Alpskega varstvenega parka, predhodnika Triglavskega narodnega parka. Sožitje človeka in narave v Triglavskem narodnem parku je dinamičen proces, ki zahteva dobro sodelovanje med različnimi strokovnjaki varstva narave, gozdarji, kmetovalci, upravljavci voda ter številnimi drugimi. Prostor, ki s svojo bogato raznolikostjo živalskega in rastlinskega sveta velja za enega najbolje ohranjenih delov Alp, je prepleten tudi z vsakdanjim življenjem več kot dva tisoč domačinov v osmih občinah parka. V filmu Vrh Julijcev skozi utrip lokalnih skupnostih spoznavamo tesno prepletenost človeka in narave ter prizadevanja za skupni cilj, da bogastvo Triglavskega narodnega parka ohranjamo za prihodnje generacije. Slikovite podobe neokrnjene narave v filmu dobivajo realistično sliko ob boku enega ključnih izzivov Triglavskega narodnega parka, to je množičnega obiskovanja. Dokumentarni film izpostavlja pomen prizadevanj za ohranjanje narave, kulturne dediščine in trajnostni razvoj v parku, a hkrati opozarja, da so naše današnje navade in njihovo prilagajanje tisto, ki bo v naslednjih 100 letih prispeval k ohranjanju narave Triglavskega narodnega parka. Projekt Vrh Julijcev - Izboljšanje stanja vrst in habitatnih tipov v Triglavskem narodnem parku sofinancirata Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj in Republika Slovenija.

50 min

Bratje Milčinski

Uredništvo dokumentarnih oddaj TV Slovenija je ustvarilo 50-minutni dokumentarno-igrani film o bratih Milčinski. Bratje Janez, Frane in Lev so svojevrsten fenomen v našem prostoru. Vsak od treh bratov je prinesel v slovensko kulturo v širšem pomenu svoj izviren prispevek. Redko se zgodi, da se v eni družini zgostita tolikšna intelektualna moč in izvirnost na tako različnih področjih, kot sta umetnost in znanost. Akademika Janez in Lev sta bila na pomembnih položajih in brezpogojno predana zdravnika, Frane Milčinski Ježek pa je s svojim inteligentnim humorjem opozarjal na krivice utopičnega socializma. Kot posamezniki so bili bratje deležni pozornosti in občudovanja, skupaj pa niso bili nikoli predstavljeni. In vendar je šele skupna filmska obravnava z vključitvijo njihovega očeta Frana Milčinskega, znanega pisatelja ter avtorja Butalcev, pokazala njihovo veličino in osvetlila dobo, v kateri so živeli. Zgodovinska razdalja je kot puščica spoznanja, da so vedno pomembna dejanja, saj preživijo tako čas kot tudi avtorja. Pripovedovalci dokumentarno-igranega filma o bratih Milčinski so Matjaž Lunaček, Maja Milčinski, Matija Milčinski in Matevž Milčinski. Glavni vlogi sta odigrala dramska igralca Renato Jenček v vlogi prof. dr. Leva Milčinskega in Luka Bokšan v vlogi specializanta Matjaža Lunačka. Veliko je tudi epizodnih vlog, v katerih so se izkazali naturščiki. Sporočilo filma je preprosto: »Četudi se na koncu vsi poslovimo, nas to ne odvezuje, da ne bi delovali v dobrobit njegovega veličanstva Človeka«.

50 min

Sergej Mašera

Sergej Mašera je bil poročnik bojne ladje, strokovnjak za ladijske topove in narodni heroj, leta 1941 je umrl na bojni ladji v Boki Kotorski. Sergej Mašera (1912–1941) se je leta 1929, ko je v Ljubljani maturiral, vpisal na Vojno pomorsko akademijo v Dubrovniku. Akademijo je končal leta 1932 kot eden izmed najboljših kadetov. Ker ga je privlačilo topništvo, se je v Boki Kotorski izpopolnjeval na tem področju, v Zemunu, kjer je kasneje služboval, pa je želel opraviti izpit tudi za višji čin poročnika bojne ladje. Kot strokovnjak za ladijske topove je na Švedskem sodeloval v komisiji za prevzem oborožitve za rušilec Beograd, na katerega je bil dodeljen po njegovem uradnem sprejemu v floto Kraljevine Jugoslavije. Tik pred začetkom druge svetovne vojne je bil kot topniški častnik premeščen na rušilec Zagreb, na katerem je dočakal začetek aprilske vojne. Po kapitulaciji jugoslovanske vojske so rušilec razstrelili, da ne bi prišel v roke italijanski vojni mornarici. Oba častnika – Sergej Mašera in Milan Spasić – sta edina ostala na ladji in se skupaj z njo potopila. V začetku sedemdesetih let sta bila razglašena za narodna heroja.

31 min

Tkalci zvoka, Ludovico Einaudi, Hauschka, Joep Beving in Hania Rani

Nekateri skladatelji in izvajalci s koncerti in spletnimi prenosi koncertov pritegnejo milijone ljudi, njihovi albumi se prodajajo v velikanskih nakladah. V sedanjem času postaja t. i. neoklasična glasba zelo priljubljena in prodajana. Zakaj je njihova glasba tako popularna? Dokumentarni film Tkalci zvoka portretira nekaj najuspešnejših predstavnikov te zvrsti. Raziskuje njihovo zgodbo, spremlja jih na koncertih, sreča se z njihovim občinstvom, išče odgovore pri nevroznanstvenikih, muzikologih in marketinških poznavalcih. Predvsem pa dovoli, da ustvarjalci glasbe – Tkalci zvoka pripovedujejo svojo zgodbo.

53 min

Uživajte, oder je vaš

Celovečerni dokumentarni film – portret Edwarda Cluga – z naslovom Uživajte, oder je vaš je nastal v produkciji Kulturnega in umetniškega programa Televizije Slovenija. Dokumentarni film je pričel nastajati ob pripravah na baletno predstavo Hora leta 2019. Baletni ansambel SNG Opera balet Maribor je po premieri v Mariboru gostoval z omenjeno predstavo v Romuniji, mestu Oradea. Kamera je bila ves čas prisotna in je nato po predstavi sledila tudi potovanju Edwarda Cluga v mesto Cluj, kjer je kot desetletni deček stopil na pot baleta, nato pa še v rojstno mesto Stei. Čas v Romuniji, prepreden s tedanjimi okoliščinami, brezskrbno otroštvo, omejeno na dva poletna meseca, diktat v internatu, disciplina baletne šole in brezmejna volja po uspehu, zaživijo ob pripovedih Edwarda Cluga, njegove mame in prijatelja. Odsev posebnega časa in prostora, ki je zaznamoval vzpon mladega baletnika, kasneje pa koreografa svetovnih razsežnosti, čigar uspeh je oče slutil že v očeh svojega malega dečka, se počasi in vztrajno odvija in gradi skozi videnja bližnjih, ki so stali in se mu pridružili na tej poti. Dokumentarni film bi moral ugledati svet že leta 2020, ko naj bi na odru slovitega gledališča Bolšoj zaživela premiera baletne predstave mojstrovine M. A. Bulgakova Mojster in Margareta. Vendar pa je korona spremenila potek predstave in filma. Ta se je zamaknila za celo leto. Predstava, celovečerni balet Mojster in Margareta je nato decembra 2021 doživela popoln uspeh, pri Edwardu Clugu pa postala še eden od pomembnih in veličastnih mejnikov njegovega baletnega sveta. (N. Ekar, 2023)

70 min

Čile in Argentina, 5/5

Zadnjo etapo potovanja po Južni Ameriki Simon Reeve začne v puščavi Atakama. Raziskuje njene lepote, vendar najde tudi nezakonito odlagališče, kamor vsako leto odvržejo 60.000 ton oblačil. Na obrobju puščave spozna mlad par, ki se je tja priselil iz Venezuele, od koder so propadajoče gospodarstvo, revščina in lakota odgnali že četrtino prebivalcev. Nato odpotuje v Argentino, kjer se v zelo evropskem Buenos Airesu seznani z noro inflacijo in izve, da želi večina mladih državo zapustiti. Pot nadaljuje po veličastni Patagoniji. Sreča se z Mapuči, ki ga seznanijo s svojim bojem za pravice in ozemlje. Na vrsti je čilski otok Chiloe, kjer okoljevarstvenica iz organizacije Oceana predstavi industrijsko gojenje lososa in njegove pogubne posledice. Simon potovanje po Južni Ameriki sklene na dnu celine z obiskom Ognjene zemlje in najjužnejšega mesta na svetu. Simon Reeve's South America / The Garden Productions za BBC / 2022 / Režija: Chris Mitchell

56 min

Ledena Zemlja (II.) – v mrazu

V štirih letih je snemalna ekipa dokumentarne serije Ledena Zemlja (II.) planet prepotovala po dolgem in počez. Njeni člani pripovedujejo, kaj vse so pri tem doživeli in kaj so morali početi, da bi nam lahko približali, kako se živali znajdejo v najbolj skrajnih razmerah na Zemlji in kako se prilagajajo spremembam, ki jih prinaša čedalje toplejše podnebje. Pogosto se je marsikaj razpletlo drugače od njihovih pričakovanj. FROZEN PLANET II - OUT IN THE COLD / Velika Britanija / 2022 / Izvršni producent: Mark Brownlow

48 min

Zaradi slave - slaven, 1/10

Serija televizijskih portretov prinaša opomnik na življenje ljudi, pomembnih za slovensko zgodovino, družbo in kulturo, ki so danes skoraj pozabljeni. Gre za deset kratkominutnih zgodb, ki jih je poznavalka zgodovine Darinka Kladnik spletla v zanimive kratke zgodbe, polne zgodovinskih podatkov, pa tudi humornih ali nenavadnih anekdot o bolj ali manj poznanih a pomembnih zgodovinskih osebnostih. Namen miniatur je poleg obogatitve programa tudi izobraževanje o družbeni in kulturni preteklosti prostora, v katerem živimo.

4 min

Shakespeare: vzpon genija, 2/3

Leta 1595 je bil William Shakespeare na vrhu sveta. Nekaj let prej je pripotoval v London kot nepomemben siromak, zdaj je bil najslavnejši dramatik v Angliji. Hotel se je povzpeti med plemstvo in je vložil prošnjo za svoj grb. Kot prvi je poskušal zgraditi gledališče v petičnejšem delu Londona, da bi tej umetnosti dvignil ugled. V tem času so nastala njegova velika dela Hamlet, Sen kresne noči in Julij Cezar. SHAKESPEARE: RISE OF A GENIUS / Velika Britanija / 2023 / Režija: Julian Jones

58 min

Španija, 5/6

Britanski igralec Richard E. Grant se odpravi v kraje, kjer so priznani pisatelji iskali navdih in jih v svojih delih uporabili za kuliso zgodb. S torbo knjig je obiskal Italijo, Francijo in Španijo in upal, da bo skozi oči velikih pisateljev dobil nov vpogled v življenje in preteklost najosupljivejših evropskih kotičkov. Če knjigo bereš v kraju, kjer se zgodba odvija, v treh dimenzijah začutiš tamkajšnje okolje, zvoke in vonjave, česar na popisanem listu papirja ne moreš. Naš popotnik nam s čudovitimi posnetki približa zgodbe o blišču, drznem begu, umorih, spletkah, božanskih okusih, naravnih čudežih in katastrofah in še in še. 5. del: Španija Richard E. Grant se iz Francije odpravi v Španijo in najprej obišče starodavno mesto Granada, po katerem ga vodijo dela slavnega dramatika in pesnika Federica Garcíe Lorce. Ob njegovi poeziji v spremljavi flamenka začutimo, kaj je duende. Lorcova prezgodnja smrt, posledice španske državljanske vojne in Francove diktature še danes navdihujejo pisatelje in pisateljice. Iz Granade se Grant spet odpelje na podeželje, v Alpujarro, kamor se je pred 30 leti preselil britanski bobnar Chris Stewart. Daleč od civilizacije in vsakdanjih skrbi se je lotil vsakega dela in se sprva preživljal s striženjem ovac. Da pa njegove dogodivščine ne bi utonile v pozabo, si jih je začel zapisovati in zgodbe zbral v knjigi Driving Over Lemons, ki je hitro postala uspešnica. WRITE AROUND THE WORLD WITH RICHARD E. GRANT / Velika Britanija / 2021 / Režija: Southan Morris

28 min

Percy proti Goljatu

Biografska drama, ki so jo navdihnili resnični dogodki. Percy Schmeiser je kmetovalec v majhnem kraju v kanadski provinci Saskatchewan. Že vse življenje prideluje repno ogrščico iz semen, ki jih je sam vzgojil, kot ga je naučil oče, njega pa njegov oče. Zato ga vest o tem, da ga bo agrikulturni velikan Monsanto tožil, ker je brez licence posadil njihovo gensko spremenjeno repno ogrščico, zelo prizadene. Poišče odvetnika Jacksona Weavera, ki je dober človek, tudi usposobljen pravnik, vendar se mora spopasti s četo pravniških svetovalcev agrikulturnega velikana. Sodni proces ni zastonj, poleg tega mora Percy skrbeti še za kmetijo. K sreči za njegov primer sliši Rebecca Salcau, okoljevarstvena aktivistka, ki ima načrt, kako nadaljevati boj; Percy bo po državi opravil nekaj govorov in predavanj, se zavzel za sebi enake kmetovalce in si tako priskrbel donacije za proces proti Monsantu. PERCY / PERCY VS. GOLIATH / KANADA / 2020 Režija: Clark Johnson / Scenarij: Garfield Lindsay Miller, Hilary Pryor / Igrajo: Christopher Walken, Christina Ricci, Zach Braff, Pathy Aiyar, Monique Alvarez, Andrea del Campo, Martin Donovan, Warren Ellis, Zoe Fish …

95 min

Vrh Julijcev

Film Vrh Julijcev je nastal v istoimenskem projektu, ki povezuje partnerje varstva narave, kmetijstva, gozdarstva, planinstva in turizma za ohranjanje narave Triglavskega narodnega parka. Film skozi oči ljudi, ki v parku živijo, delajo ali ga obiskujejo, predstavlja različne vidike in odgovarja na vprašanja, kako lahko prispevamo k ohranjanju bogastva narave edinega narodnega parka v Sloveniji ter sobivanju narave in človeka na tem območju. Triglavski narodni park je edini narodni park v Sloveniji in najstarejše zavarovano območje pri nas ter eden najstarejših parkov v Evropi. V prihajajočem letu 2024 v Sloveniji obeležujemo 100-letnico podpisa zakupne pogodbe za ustanovitev Alpskega varstvenega parka, predhodnika Triglavskega narodnega parka. Sožitje človeka in narave v Triglavskem narodnem parku je dinamičen proces, ki zahteva dobro sodelovanje med različnimi strokovnjaki varstva narave, gozdarji, kmetovalci, upravljavci voda ter številnimi drugimi. Prostor, ki s svojo bogato raznolikostjo živalskega in rastlinskega sveta velja za enega najbolje ohranjenih delov Alp, je prepleten tudi z vsakdanjim življenjem več kot dva tisoč domačinov v osmih občinah parka. V filmu Vrh Julijcev skozi utrip lokalnih skupnostih spoznavamo tesno prepletenost človeka in narave ter prizadevanja za skupni cilj, da bogastvo Triglavskega narodnega parka ohranjamo za prihodnje generacije. Slikovite podobe neokrnjene narave v filmu dobivajo realistično sliko ob boku enega ključnih izzivov Triglavskega narodnega parka, to je množičnega obiskovanja. Dokumentarni film izpostavlja pomen prizadevanj za ohranjanje narave, kulturne dediščine in trajnostni razvoj v parku, a hkrati opozarja, da so naše današnje navade in njihovo prilagajanje tisto, ki bo v naslednjih 100 letih prispeval k ohranjanju narave Triglavskega narodnega parka. Projekt Vrh Julijcev - Izboljšanje stanja vrst in habitatnih tipov v Triglavskem narodnem parku sofinancirata Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj in Republika Slovenija.

50 min

Bratje Milčinski

Uredništvo dokumentarnih oddaj TV Slovenija je ustvarilo 50-minutni dokumentarno-igrani film o bratih Milčinski. Bratje Janez, Frane in Lev so svojevrsten fenomen v našem prostoru. Vsak od treh bratov je prinesel v slovensko kulturo v širšem pomenu svoj izviren prispevek. Redko se zgodi, da se v eni družini zgostita tolikšna intelektualna moč in izvirnost na tako različnih področjih, kot sta umetnost in znanost. Akademika Janez in Lev sta bila na pomembnih položajih in brezpogojno predana zdravnika, Frane Milčinski Ježek pa je s svojim inteligentnim humorjem opozarjal na krivice utopičnega socializma. Kot posamezniki so bili bratje deležni pozornosti in občudovanja, skupaj pa niso bili nikoli predstavljeni. In vendar je šele skupna filmska obravnava z vključitvijo njihovega očeta Frana Milčinskega, znanega pisatelja ter avtorja Butalcev, pokazala njihovo veličino in osvetlila dobo, v kateri so živeli. Zgodovinska razdalja je kot puščica spoznanja, da so vedno pomembna dejanja, saj preživijo tako čas kot tudi avtorja. Pripovedovalci dokumentarno-igranega filma o bratih Milčinski so Matjaž Lunaček, Maja Milčinski, Matija Milčinski in Matevž Milčinski. Glavni vlogi sta odigrala dramska igralca Renato Jenček v vlogi prof. dr. Leva Milčinskega in Luka Bokšan v vlogi specializanta Matjaža Lunačka. Veliko je tudi epizodnih vlog, v katerih so se izkazali naturščiki. Sporočilo filma je preprosto: »Četudi se na koncu vsi poslovimo, nas to ne odvezuje, da ne bi delovali v dobrobit njegovega veličanstva Človeka«.

50 min

Moji, tvoji, najini, družinska nadaljevanka, 2/35

Polona gre s poslovnim partnerjem na ogled novogradnje. Leon očetu natvezi, da ju je videl, kako se poljubljata. Ljubosumni Blaž jima na skrivaj sledi, namesto da bi skuhal kosilo, kot je obljubil, in ostane ujet na gradbišču. Dana mora namesto Blaža poskrbeti za Miška in za kosilo. Zarji je Gorazd všeč in mu je vseskozi za petami.

24 min

Vojna, 2/2

Dokumentarna serija v dveh delih pojasnjuje mit o trojanski vojni in usodi trojanskih bojevnikov. Je trojanska vojna res potekala? Kdo so bili Trojanci? In kaj se je zgodilo s preživelimi? 2. del: Vojna V drugem delu bomo podrobneje spoznali ruševine na griču Hissarlik v severozahodni Turčiji, ki veljajo za ostanke antične Troje. Pod mestom so arheologi odkrili mrežo predorov, v katere so Trojanci speljali vodo. Kaže, da so pričakovali napad Grkov in se pripravili na dolgo obleganje. V spodnjem delu mesta, ki leži pod gričem, stojijo ruševine velikega skladišča, v katerem so odkrili lončene posode. V njih so Trojanci hranili zaloge hrane. Spoznali bomo tudi arheološko najdišče v Grčiji, kjer so razvozlali v kamen vklesan napis in ugotovili, da je bila Troja povezana tudi z mogočnim Hetitskim kraljestvom. LOST CITIES OF THE TROJANS / Francija / 2021 / Režija: Laurent Portes

43 min

Sergej Mašera

Sergej Mašera je bil poročnik bojne ladje, strokovnjak za ladijske topove in narodni heroj, leta 1941 je umrl na bojni ladji v Boki Kotorski. Sergej Mašera (1912–1941) se je leta 1929, ko je v Ljubljani maturiral, vpisal na Vojno pomorsko akademijo v Dubrovniku. Akademijo je končal leta 1932 kot eden izmed najboljših kadetov. Ker ga je privlačilo topništvo, se je v Boki Kotorski izpopolnjeval na tem področju, v Zemunu, kjer je kasneje služboval, pa je želel opraviti izpit tudi za višji čin poročnika bojne ladje. Kot strokovnjak za ladijske topove je na Švedskem sodeloval v komisiji za prevzem oborožitve za rušilec Beograd, na katerega je bil dodeljen po njegovem uradnem sprejemu v floto Kraljevine Jugoslavije. Tik pred začetkom druge svetovne vojne je bil kot topniški častnik premeščen na rušilec Zagreb, na katerem je dočakal začetek aprilske vojne. Po kapitulaciji jugoslovanske vojske so rušilec razstrelili, da ne bi prišel v roke italijanski vojni mornarici. Oba častnika – Sergej Mašera in Milan Spasić – sta edina ostala na ladji in se skupaj z njo potopila. V začetku sedemdesetih let sta bila razglašena za narodna heroja.

31 min

Skrivalnice

Žarko in Živa sta pripravila zabavno igro skrivalnic za živali na dvorišču, toda Žarkov navdušen pristop ni uspešen, zato hoče odvreči svojo detektivsko čepico. Živa mora pomagati Žarku in poiskati skrite živali.

7 min

Uroš Weinberger in Jurij Kalan

UROŠ WEINBERGER ustvarja barvite, skoraj psihedelične slike. Pod pokrovom mrežastih geodezičnih kupol nastajajo megastrukture, distopični umetni ekosistemi, v katerih se naseljujejo skrivnostna bitja v skafandrih. Pogosto bežijo pred apokalipso, okoljskimi katastrofami, ujeti so med prepletene cevi ali pa nemo sodelujejo v množičnem obredju. V svojem ateljeju Uroš dan za dnem potrpežljivo z oljnimi barvami ustvarja preplastene računalniške podobe, polne asociacij. Išče podobnosti med slikarstvom in glasbo, ki jo ustvarja kot član skupine Moveknowledgement. JURIJ KALAN nas zapelje v intimni svet, med družinske člane in domače živali: pse in pujsa. Okoli različnih omizij posedajo prijatelji, praznujejo rojstne dneve, spremljajo nogomet, otroci zrejo v telefone ali poležavajo po tleh. Hodijo na sprehode k Savi, kjer iščejo zanimive kamne. Jurij si pri sestavljanju kompozicij pomaga s fotografijo in iz številnih podob sestavlja popačeno mentalno sliko vsakdana. Kadar v formatu slike ni dovolj prostora, portretirancu s poudarjeno glavo preprosto skrajša noge, da ga spravi na platno celega. V prostem času pa izdeluje duhovite skupinske portrete, pastirske rezbarije. Dokumentarna serija Zapeljevanje pogleda nastaja od leta 2007. Doslej se je v njej predstavilo več kot 60 sodobnih slovenskih likovnih umetnikov. scenarist, režiser in montažer: Amir Muratović direktor fotografije in snemalec: Andrej Lupinc

25 min

V vrtincu ljubezni (XVI.), 73/251

Alfons ni navdušen, da na obisk prihaja mlajši brat, s katerim sta že 40 let sprta. Toda Günther Alfonsa preseneti. Linda ne more verjeti, kaj je Dirk skrival toliko let. Takoj hoče povedati Christophu in Timu, toda Dirk jo prosi, naj ga ne izda. Lucy privoli v zmenek z Belo. Bela je navdušen, toda Lucy spet čaka zaman. Werner se veseli, da njegova vnukinja želi z njim na potovanje. Le Roberta skrbi, da bo za Wernerja potovanje prehud napor. STURM DER LIEBE (XVI.) / Nemčija / 2019-2020 Scenarij: Björn Firnrohr, Claudia Köhler Režija: Felix Bärwald, Stefan Jonas, Carsten Meyer-Grohbrügge, Udo Müller, Steffen Nowak, Lutz von Sicherer, Alexander Wiedl idr. V glavnih vlogah: Léa Wegmann, Florian Frowein, Antje Hagen, Sepp Schauer, Dirk Galuba, Joachim Lätsch, Dieter Bach, Lorenzo Patané, Uta Kargel, Melanie Wiegmann, Erich Altenkopf, Jenny Löffler, Sandro Kirtzel, Jennifer Siemann, Julia Grimpe, Anna Lena Class, Franz-Xaver Zeller, Patrick Dollmann, Isabell Ege, Paulina Hobratschk, Lukas Schmidt

49 min

Mehurček Prekucavček

Mehurček Prekucavček spi, dokler ga sonce ne napolni z mehurčki. Prekopicuje se po pisani džungli in jo zasipa z mehurčki, dokler se vsi ne razblinijo v nebo. Prekucavček spet zaspi, dokler ga sonce spet ne napolni z mehurčki in se lahko prekopicuje naprej. Boti vmes lovi trenutke, ko lahko zbira podatke o njem.

4 min

Dnevnik

Z ogledom DNEVNIKA si vsak dan v letu zagotovite učinkovit dnevni pregled dogodkov doma in po svetu oz. enourni odmerek informacij, ki so jih čez dan zbrali dopisniki in posebni poročevalci iz svetovnih prestolnic, dopisniki iz vse Slovenije ter novinarji uredništev notranjepolitičnih in gospodarskih, zunanjepolitičnih, športnih in kulturnih oddaj.

29 min

Odmevi

Odmevi vsak delavnik ob 22.10 ponudijo sveže večerne novice ter analize najpomembnejših dogodkov dneva. Ozadja dogodkov in pojavov, prikrite podrobnosti in nove plati vznemirljivih zgodb predstavljajo novinarji in izbrani gosti, ki jih izprašajo voditelji oddaje ali pa se soočijo med seboj. V studiu damo besedo obema, oziroma toliko stranem, da si naši gledalci lahko ustvarijo čim bolj celostno podobo aktualnih dogajanj. Poleg tega pa še kratek pregled dnevnih svetovnih in domačih novic, ki ste jih morda zamudili ali preslišali čez dan.

27 min

Dobro jutro

Oddaja Dobro jutro je oddaja gledalcev. S svojimi svetovalnimi, izobraževalnimi, razvedrilnimi in informativnimi vsebinami sledimo željam gledalcev vseh starostnih skupin. V večurnem živem in dinamičnem jutranjem programu, ki je na sporedu vsak delovni dan, se prepleta studijski del z aktualnimi vklopi v živo z različnih koncev Slovenije. Raziskujemo teme, ki se dotikajo vsakdanjega življenja ljudi, in ponujamo najrazličnejše vsebine: od zdravstvenih, pravnih in kuharskih nasvetov, svetovanj o medosebnih odnosih, receptov iz domače lekarne do predstavljanj osupljivih življenjskih usod, vrtičkarskih in prehranskih nasvetov in atraktivnih nagradnih iger. Oddaja Dobro jutro uvaja sodobne televizijske formate s poudarkom na kakovostnih vsebinah. Upoštevajoč delež televizijskih gledalcev je oddaja med najbolje gledanimi oddajami nacionalne televizije. V letu 2014 so ustvarjalci oddaje prejeli eno najprestižnejših slovenskih medijskih priznanj: strokovnega Viktorja za najboljšo zabavno TV-oddajo.

0 min

Vem!

V zabavnem kvizu trije tekmovalci odgovarjajo na enostavna vprašanja. Rešitev je zmeraj črka, ki se izpiše v križanki. Naslednja naloga je rešiti gesla v tej skrivnostni križanki. Tekmovalci lahko v vsakem trenutku zaključijo krog, če prepoznajo vsa gesla naenkrat. V finalu si nato najboljši tekmovalec izbere naključnih 5 črk, ki se izpišejo v čisto novi križanki. Vsaka beseda, ki jo ugane, prinese nagrado. Če mu uspe križanko rešiti v celoti, pa se nagrada poveča in finalist dobi vstopnico v naslednjo oddajo, kjer se pomeri z novima izzivalcema.

0 min

Dnevna soba

Dnevna soba je nova pogovorna oddaja Televizije Slovenija, ki obravnava različne življenjske teme našega vsakdanjika. Gostili bomo znane osebnosti in različne strokovnjake, se z njimi pogovarjali o dilemah vsakdanjega življenja, komentirali bomo trende, družbene fenomene in izzive. Oddaja bo na sporedu trikrat tedensko, ob torkih, sredah in četrtkih ob 17.55 na prvem programu Televizije Slovenija.

0 min

Čez planke

Popotniški duh popelje Mojco Mavec v zanimive regije in na različne konce sveta.

0 min

Kaj dogaja?

Imate dovolj dolgih in dolgočasnih informativnih oddaj? Ste naveličani preverjenih in ažurnih poročil? Nimate časa, da bi prebrali vse sovražne tvite? Brez skrbi! Z vami je še vedno oddaja Kaj dogaja?, v kateri bomo vsako soboto pregledali in pokomentirali najbolj zanimive dogodke preteklega tedna. Namesto vas si bomo ogledali vse TV-oddaje, prebrali vse internetne portale, na terenu preverili vse govorice in si, če bo treba, tudi kaj izmislili. Vse za to, da gledalci dobite, kar si zaslužite. Voditelj Tilen Artač, reporterja Admir Baltić in Miha Brajnik ter šef benda Igor Bračič pa bodo poskrbeli, da se ob novicah ne boste smejali samo takrat, ko naši politiki govorijo angleško.

0 min

Nedeljsko popoldne

Bernarda Žarn in Jože Robežnik bosta uživala v pogovorih z zanimivimi znanimi, aktualnimi gosti iz sveta estrade, v tej mozaični oddaji pa bosta gostila tudi po dva gosta oziroma gostji, za katera se bosta kar najbolj potrudila, da jima priredita zabavo v obliki iger. V goste prihajajo znan Slovenec ali Slovenka, ki bo s sabo pripeljal oziroma pripeljala nekoga, s komer sta v življenju tako ali drugače povezana. Kako se bosta gosta izkazala v igrah, bomo ob obilici smeha odkrivali vsakokrat znova. Zabavne igre, ki jih bosta v izziv dobivala vso oddajo, bodo s svojimi telefonskimi glasovi ocenjevali tudi gledalci; njihove glasove bomo prišteli k uspešno opravljenim igram, seštevek pa bo določil zmagovalca oddaje. V igre bomo poleg tekmovalnega para v zaključnem delu vključili tudi ostale pogovorne goste oddaje in nastopajoče glasbenike.

0 min

Koncerti – razvedrilni program

Posnetki koncertov popularne glasbe različnih zvrsti (narodnozabavne, pop, rock, metal,..).

0 min

33/45, glasbena oddaja

33/45 je tedenska glasbena oddaja o ustvarjalcih različnih glasbenih zvrsti, kreativnih procesih in zaodrju. Oddaja bo sledila dogodkom na sceni, jih napovedovali in gostila glasbenike. Predstavljen bo tudi spot tedna, ki ga bodo gledalci izbrali na spletu. Vsako soboto zvečer na 2. programu TV Slovenija. Voditeljica: Leila Aleksandra Jelić. Za spot tedna lahko glasujete na: https://www.rtvslo.si/zabava-in-slog/glasba/33-45

0 min

Joker

Joker je televizijski kviz znanja, v katerem mora tekmovalec odgovoriti na dvanajst vprašanj, pri vsakem ima na voljo štiri možne odgovore, a samo en odgovor je pravilen. Nujno je, da tekmovalec odgovori na vsa vprašanja in šele po zadnjem, dvanajstem vprašanju, dobi nagrado. Za pomoč ima tekmovalec na voljo sedem jokerjev. Vsak joker omogoča tekmovalcu, da odstrani enega od nepravilnih odgovorov. Pri vsakem pravilnem odgovoru se tekmovalec povzpne za eno stopnjo na denarni lestvici, ki je sestavljena takole: 0 €, 200 €, 500 €, 1.000 €, 3.000 €, 7.000 € in 20.000 €. Tekmovalec ima v občinstvu tudi sotekmovalca, z njegovo pomočjo lahko dobi štiri dodatne / bonus jokerje, možnost dodatne pomoči pa je tudi super joker, ki omogoča, da na eno izmed vprašanj odgovori tekmovalec skupaj s sotekmovalcem.

0 min

Ambienti

Oddaja Ambienti je prva slovenska avtorska oddaje o oblikovanju domov – spremlja vse tiste, ki svoj dom strastno vzdržujejo, prenavljajo in opremljajo že vrsto let, pa tudi nadobudne novograditelje, ki se s problematikami ustvarjanja doma srečujejo prvič. Vsak dom je unikaten, intimen, je poosebitev posameznikovih želja in hotenj. Nekateri svoj popolni dom najdejo v majhni garsonjeri, za druge ni doma brez vrta, spet tretji razumejo dom kot tehnološko napreden in optimiziran stroj za bivanje. Vsem kakovostnim ambientom pa je skupno eno: so plod trdega dela, kančka dobrega okusa, predvsem pa tesnega sodelovanja med naročniki in strokovnjaki. Vse te plasti posameznega doma, skupaj z anekdotami o njegovem ustvarjanju, iz lastnikov, arhitektov in oblikovalcev vsak teden s spretnimi vprašanji izvrtajo novinarji in voditelj oddaje Boštjan Romih. Spletna stran: https://www.tvambienti.si/

0 min

Za sosedovo mizo

Serija Za sosedovo mizo odkriva pravo kulinarično zakladnico s pomočjo ljudi, ki jo najbolje poznajo: kmetov, vinogradnikov, kuharjev, gospodinj, ribičev in mnogih drugih. Nikakor ne gre za le še eno kuharsko oddajo, ampak serija združuje prikaz življenja na različnih koncih Evrope (tu in tam pa tudi zunaj nje), portrete zanimivih ljudi in predstavitev lokalnih kuhinj, v eni od epizod tudi slovenske. Predstavljajte si pogostitev v Lyonu, v gurmanski prestolnici Francije, spoznavanje gojenja žafrana v Iranu ali obisk tržnice v Moldaviji. Gledalci bodo na najboljši mogoč način spoznali zanimiv utrip vsakdanjega življenja in ob tem pripravo tipičnih regionalnih jedi. Ekipa serije bo obiskala ljudi v različnih regijah in jih spremljala skozi njihov vsakdan, seveda s poudarkom na čarovniji kuhanja. Poleg priprave tipičnih regionalnih jedi si bodo gledalci ogledali tudi pridelavo ali odkup živil, skladno s sloganom: Razmišljajmo globalno – jejmo lokalno. Spoznavali bomo, kaj pomeni kuhanje v različnih kulturah v Evropi in po svetu. Serijo Za sosedovo mizo predvajajo že 13. leto, kar kaže na njen velik uspeh, predvsem v nemško govorečem prostoru. Posneta je za nemško javno televizijo ZDF, v sodelovanju z uglednim programom Arte.

0 min

Glasbeni pozdrav

Petkova večerna oddaja z voditeljem Andrejem Hoferjem se osredotoča na slovensko narodno-zabavno, ljudsko in zabavno glasbo. Namenjena je tako mlajšim kot starejšim generacijam, osrednja nit oddaje pa so ustvarjalci, pevci, pevke, skupine in avtorji, ki oblikujejo domačo glasbeno sceno ter jo bogatijo s svojo popularnostjo in prepoznavnostjo.

0 min

Avtomobilnost

Oddaja Avtomobilnost gledalcem in spletnim uporabnikom prinaša kakovostne servisno-informativne prispevke, voznike pa na sproščen, moderen in strokovno neoporečen način informira o novostih s področja prometa, prometne varnosti, sodobnih tehnologij, ekologije, kot tudi avtomobilih in motociklih, torej o mobilnosti v najširšem pomenu. Spletna stran: https://www.rtvslo.si/zivljenjski-slog/avtomobilnost

0 min

Festivali

Posnetki festivalskih večerov.

0 min

Dobrodelne prireditve

Dobrodelne prireditve so stalnica na RTV Slovenija. S humanitarnimi akcijami pomagamo ob naravnih nesrečah in skrbimo za ranljive skupine ljudi.

0 min

OdBita pot

Svet zanju ni prevelik, adrenalin in poslanstvo pa kar kličeta, da se jima odzoveta: mladi vloger Bit in njegov brat se podajata na pot po vseh kontinentih in doživljata svojevrstne dogodivščine ter širita pozitivno energijo. Da se pišeta Sever, je morda naključje...ali pa tudi ne. Pot ju vodi tako na sever kot na jug, tako na vzhod kot na zahod. Odvisno, s kakšne perspektive gledamo na situacijo. Eno pa je zanesljivo: njuna pot je "odbita"!

0 min

Izven okvirja

Serija desetih intervjujev Izven okvirja predstavlja zgodbe izjemnih Slovencev, ki s svojim znanstvenoraziskovalnim ali dokumentarnim delom pomembno prispevajo k predstavljanju in varovanju lepot našega skupnega doma, planeta Zemlje. Z gosti se bo pogovarjal priznani televizijski in radijski voditelj Boštjan Romih. Izbor sogovornikov je opravil uredniški odbor revije National Geographic Slovenija. Intervjuji pa so bili posneti v impresivnem prenovljenem Sodnem stolpu v Mariboru.

0 min

Šef doma

Maša Trubačev in Petra Trofenik, mladi ljubiteljski kuharici, sta nov obraz druge sezone popoldanske kuharske oddaje Šef doma. Širši javnosti sta poznani kot finalistki priljubljenega kuharskega šova in iz številnih odmevnejših kulinaričnih dogodkov v Sloveniji. Maša in Petra si bosta med tednom podajali kuharsko štafeto, ob petkih pa bosta v prenovljenem kuharskem studiu združili moči, druga drugo učili novih kuharskih trikov in skupaj opogumljali kuraske navdušence in tiste, ki radi dobro jedo, da tudi sami postanejo kuharski šefi v svojih domačih kuhinjah.

0 min

Misija Malmö

Kdo bo Slovenijo zastopal na Evroviziji 2024?

0 min

Pesem Evrovizije

Najbolj gledani glasbeni spektakel v Evropi. Osnovne vrednote tekmovanja so univerzalnost in vključevanje, pa tudi tradicija slavljenja raznolikosti skozi glasbo.

0 min

Božična noč

Božična noč v družbi s Televizijo Slovenija

0 min

70 let Avsenikove glasbe

Letos praznujemo 70 let Avsenikove glasbe. V dveh oddajah se bomo na Televiziji Slovenija spomnili fenomena bratov Slavka in Vilka, ki sta večno priljubljene polke in valčke ponesla po Sloveniji, Evropi in v svet. V oddajah sodelujejo člani družine Avsenik: Sašo, Grega ter Monika. Premierno bomo predstavili tri sveže videospote – skladbe Ena bolha za pomoč v izvedbi ansambla Saša Avsenika, Pod cvetočimi kostanji v izvedbi Veselih svatov s Tjašo Hrovat Steklasa in Matjažem Vlašičem ter Venček Avsenikovih uspešnic v izvedbi Slovenskih zvokov.

0 min

Frišno Fresh

S projektom Frišno/Fresh – Dan nove slovenske glasbe, se v regionalnem RTV-centru Maribor – s programi Radia Maribor, Radia Si in Televizijo Maribor – poklanjajo novi slovenski glasbi.

0 min

Popevka

Začetek festivala slovenske zabavne popularne glasbe, Popevka, sega v leto 1962. Že takrat je plesni orkester, ki se je nato preimenoval v zabavni orkester RTV, spremljal pevke in pevce v živo. Še danes je to festival, kjer izbrani pevci v živo ob spremljavi revijskega orkestra RTV izvajajo nove avtorske skladbe.

0 min

Poletni večer, 65 let televizije

Televizija Slovenija letos praznuje 65 let. V osmih poletnih večerih se bomo z znanimi obrazi s področja televizije, glasbe, športa po desetletjih spominjali televizijskih oddaj in predvsem obujali duh časa. Voditeljica: Bernarda Žarn.

0 min

Diši po ribah

V mali šoli kuhanja vas bosta Irena in Moreno oborožila z zanimivimi informacijami, kuharskimi triki, preprostimi navodili in nasveti, kje kupiti ribe in morske sadeže ter kako prepoznati kakovostne in sveže sestavine. Poskušala vas bosta navdušiti in opogumiti, da se tudi sami lotite priprave morskih jedi. Odlična poznavalka morja Irena in kuhar Moreno bosta pripravila karpačo, sašimi in tatar iz sveže orade in vas navdušila za jedi iz surove ribe. Razbila bosta mite o tem, zakaj (ne)smemo jesti surove ribe. Irena bo razložila prav vse, kar je pomembno, da prepoznamo zares svežo ribo in da bo tudi v vaši kuhinji zadišalo po morju. Serija osmih kuharskih delavnic je nastala v okviru projekta »Misli na morje, noge v lavorju«. Avtorica oddaje: Mateja Muhič

0 min

Sobotno popoldne

Oddajo Sobotno popoldne bosta vodili zelo povezani in uigrani voditeljici Lorella Flego in Ana Tavčar. Samozavestna, topla, zdrava in prijazna oddajo, ki bo govorila o vsem lepem – od bivanjskega sloga, arhitekture, kulture bivanja do kulture oblačenja, vedenja, pozitivne psihologije, zdravja, duhovnosti in življenjskega sloga.

0 min

Zimski pozdrav

Zimski pozdrav je oddaja narodno-zabavne glasbe, ki gosti aktualne predstavnike te glasbene zvrsti, legende, zakonske pare, mlade in neuveljavljene skupine ter posameznike. Voditeljica: Darja Gajšek Oddaja ima osrednjega gosta, aktivno povezanega z narodno-zabavno glasbo. Ta bo sodeloval tudi pri izboru skladb za Slovensko polko in valček 2022. V vsaki oddaji bomo slišali 3 nove skladbe (v Zimskem pozdravu valčke, v Poletnem pa polke). Iz vsake trojice se v naslednji krog uvrstita dve skladbi, nato po turnirskem sistemu še ena. Ob koncu serije osmih zimskih oddaj se v finale uvrstijo 4 valčki, ob zaključku osmih poletnih (julij/avgust) pa 4 polke. Uredništvo bo dodalo še 4 vabljene, skupaj bo v finalu tekmovalo 12 ansamblov. Finale bo septembra 2022.

0 min

Poletni pozdrav

Oddaja z narodno-zabavno glasbo Poletni pozdrav predstavlja legende domače glasbe, mlade talente ter ansamble, ki se potegujejo za nastop na festivalu Slovenska polka in valček, ki bo 9. septembra. To poletje izbiramo med devetimi polkami, za finale jih bomo določili 5. Sodelujejo ansambli Marcela IN, Chicas, Cik-Cak kvintet, Akordi, Lesarji, Šentjanci, Topliška pomlad, Sladki greh in ansambel Tomaža Rota. Voditeljica je Darja Gajšek, urednik Andrej Hofer, režiserji pa Marjan Kučej, Urška Žnidaršič in Špela Kuclar.

0 min

Vikend paket

V nedeljski popoldanski oddaji Vikend paket z Bernardo Žarn in Jožetom Robežnikom ostajajo stalnica zgovorni in zabavni komentatorji, ki bodo analizirali dogodke in teme preteklega tedna, čakajo pa jih tudi povsem novi izzivi in zabavne preizkušnje. Poleg aktualnega tedenskega dogajanja bodo po novem pod drobnogled vzeli tudi domače rumene novice in trače ter komentirali objave slavnih na družabnih omrežjih. K sproščenemu vzdušju bodo svojo energijo prispevali tudi zanimivi in vedno aktualni gosti pri Bernardi, ki se prav tako ne bodo mogli izogniti presenečenjem, ki jih zanje pripravljata voditelja. Novost jesenske sezone je rubrika Zvezde čarajo, v kateri se bodo zvezdniki preizkusili v spretnosti izvajanja trikov. V svet magije se bodo podali pod taktirko čarodejske palice Magic Aleksandra. Izginjanje in ugibanje kart, branje misli, lebdenje, teleportacije in podobne spretnosti bodo morali osvojiti v nekaj dneh, vse skupaj pa dopolniti s svojstvenim in prepričljivim nastopom v oddaji v živo.

0 min

Izštekanih 30, prenos

Kot vedno, kadar se Izštekani odpravijo iz varnega zavetja radijskega studia pred občinstvo, se bodo poigravali s številkami. K praznovanju so povabili petnajst vokalnih solistov, duetov ali predstavnikov vidnih glasbenih zasedb. Med njimi so taki, ki so se prvič izštekali že pred tremi desetletji, pa tisti, brez katerih si takega praznovanja ni moč zamisliti, in tudi taki, ki v Izštekanih sploh še niso nastopili. Izštekanih 30 predstavljajo: Silence, Vlado Kreslin, Urša Mihevc (Fed Horses), Gregor Strasbergar (MRFY), Hamo, Boris Kokalj (Kokosy), Jure Lesar, Klemen Klemen, Jardier, Vazz, Tomi M (Siddharta), Severa in Gal Gjurin, Slon in Sadež, Saša Vipotnik (AKA Noemi), Borut Marolt (Niet). Vsak bo izvedel dve skladbi. Formula je torej jasna: 15 x 2 = 30. Kako narediti izračun in koliko je še neznank, pa ostaja dobro varovana skrivnost. Rezultat bo vsekakor nadvse izštekan! Več kot petnajstčlanska glasbena zasedba Smrdel Brothers Collective se bo zbrala posebej za to priložnost. Peljala nas bo od pretanjenih, minimalističnih izštekanih trenutkov do veličastnih eksplozij, manjkala ne bodo tudi godala, trobila, pihala. Zasedbo vodi basist Peter Smrdel, za zahtevnejše aranžmaje pa bo poskrbel skladatelj Leon Firšt. Gostitelj večera je glasbeni urednik Jure Longyka in Val 202.

174 min

Božična noč

V miren in vesel božični večer za vso družino in vse generacije nas bo z navdihujočimi pogovori z gosti popeljala voditeljica Bernarda Žarn. Z gledalci in Bernardo bodo Darja Švajger, Desa Muck, Anita Ogulin, Karel Gržan, Martin Golob, Neža Maurer, Eva Hren, Jože Robežnik, Melani Mekicar, Blaž Švab, Urša Premik, Klemen Janežič … Skozi božični večer bodo svoje božične melodije prestavili znani slovenski glasbeniki: Nina Pušlar, Eva Boto, Raiven, Gregor Ravnik, Alenka Godec in Dare Kaurič. Na božično noč ne boste sami. Tudi tisti, ki so v teh prazničnih dneh osamljeni. Zgodbe nekaterih izmed njih bo v oddaji predstavila Marjana Grčman.

104 min

Odmevi

Odmevi ponudijo sveže večerne novice in analize najpomembnejših dogodkov dneva. Ozadja dogodkov in pojavov, prikrite podrobnosti in nove plati vznemirljivih zgodb predstavljajo novinarji in izbrani gosti, ki jih izprašajo voditelji oddaje ali pa se soočijo med seboj. V studiu damo besedo obema, oziroma toliko stranem, da si naši gledalci lahko ustvarijo čim bolj celostno podobo aktualnih dogajanj. Poleg tega pa še kratek pregled dnevnih svetovnih in domačih novic, ki ste jih morda zamudili ali preslišali čez dan.

0 min

Vreme

Vreme je na sporedu vsak dan po Poročilih, pred in po Dnevniku ter po Odmevih. Napoved vremena pa vas čaka tudi vsak delavnik zjutraj v rubriki oddaje Dobro jutro.

0 min

Tarča

Pogovorna informativna oddaja z dolgo tradicijo in novimi pristopi. Soočamo mnenja, akterje izvlečemo iz cone udobja, gledalkam in gledalcem pa nudimo kakovostno vsebino za izoblikovanje lastne slike. Za vse, ki si drznejo vedeti več.

0 min

Slovenska kronika

Oddaja Slovenska kronika vsak delovni dan predstavi najpomembnejše dogodke in zgodbe iz slovenskih krajev. Poudarek je na človeških zgodbah, okoljskih in socialnih temah, dnevnem utripu podeželja in mest. Še posebej smo pozorni na pozitivne primere, ki jim namenjamo prostor v čisto vsaki oddaji.

0 min

Dnevnik

Osrednja informativna oddaja TV Slovenija. Z ogledom Dnevnika si zagotovite učinkovit dnevni pregled dogodkov doma in po svetu oz. enourni odmerek informacij, ki so jih čez dan zbrali dopisniki in posebni poročevalci iz svetovnih prestolnic, dopisniki iz vse Slovenije ter novinarji uredništev notranjepolitičnih in gospodarskih, zunanjepolitičnih, športnih in kulturnih oddaj.

0 min

Primorska kronika

Primorska kronika je informativna oddaja, ki ji dajejo značaj aktualnost, verodostojnost in regionalnost. Poročamo o vsem, kar se dogaja na Primorskem, segamo od Pirana pa vse do Bovca. Razvejana dopisniška mreža omogoča, da čutimo utrip krajev, tudi najmanjših. Prav zato lahko življenje v njih slikamo tako prepričljivo in doživeto. Odzivamo se na dnevne dogodke, hkrati pa ves čas razkrivamo in opozarjamo na družbene nepravilnosti. V naši oddaji z veseljem postrežemo tudi z dobrimi novicami, ki lepšajo naš vsakdan in naredijo našo/vašo oddajo skupaj z drugimi vestmi resnično vredno ogleda.

0 min

Prvi dnevnik

Prvi dnevnik ob 13.00 z najpomembnejšimi novicami iz domovine in sveta, vsak dan v tednu.

0 min

Poročila

Informativna oddaja in pregled aktualnih novic.

0 min

Omizje

Pogovorne oddaje o vrsti aktualnih družbenih tem.

0 min

Globus

Zunanjepolitična oddaja Globus je na sporedu ob torkih ob 21:30 na prvem sporedu Televizije Slovenija. V oddaji podrobneje analiziramo vse pomembne svetovne dogodke in jih s pomočjo relevantnih domačih in tujih poznavalcev predstavljamo ter ugotavljamo vzroke in posledice zanje. Voditelj: Adrijan Bakič in Seku M. Condé Urednica: Helena Milinković *** Globus is a current affairs programme, focused on international and world news. It is produced by Slovenian Public Broadcaster, aired every Tuesday evening at 21:30 on TV Slovenija 1. In the show, causes and consequences of major global events are analyzed and put into perspective by domestic and international experts.

0 min

Marcel

Vsak ponedeljek zvečer vas na prvem programu Televizije Slovenija znova vabimo v družbo dolgoletnega voditelja Studia City, Marcela Štefančiča. Vrača se na prepoznavni voditeljski stol, z novo polurno oddajo Marcel, ki bo brezkompromisno in z ostrim pridihom z enim ali več sogovorniki poglobljeno, udarno in analitično načenjala najbolj aktualne in tudi provokativne teme. Gledalci oddaje lahko pričakujejo nepopustljive pogovore, v katerih bodo na drugačen način postavljena vprašanja, ki so nujna za razumevanje zakulisnega dogajanja in analizo družbenih procesov.

0 min

Tednik

0 min

Dober večer

V oddaji Dober večer bomo gostimo znanega in zanimivega sogovornika, ki javno deluje ali je rojen in prihaja iz ene od štirih pokrajin v severovzhodni Sloveniji, Štajerske, Celjske regije, Koroške ali Pomurja.

0 min

Intervju

Pogovori z zanimivimi osebnostmi iz najrazličnejših področij. Voditelja: Jože Možina, Edvard Žitnik.

0 min

Zrcalo tedna

Zrcalo tedna, oddaja zunanjepolitičnega uredništva, ki vsak teden nastaja že vse od leta 1982. Predstavlja, analizira in zrcali svet, v katerem živimo. Komentatorji zunanjepolitičnega uredništva na zgovoren način v oddaji zajamejo najodmevnejše in tudi pozabljene dogodke - gledalcem v vednost in razmislek.

0 min

Politično s Tanjo Gobec

Politično na poglobljen in strnjen način z gosti odstira najpomembnejše politično dogajanje. Oddajo pripravljamo najbolj prepoznavni novinarji informativnega programa TV Slovenija. Na sporedu vsako nedeljo zvečer, po osrednjem TV Dnevniku, ob 19.20.

0 min

Utrip

Utrip je odmevna, komentatorska tedenska oddaja Informativnega programa. Nastala je leta 1988, kot redni tedenski pregled notranjepolitičnih, gospodarskih, družbenih in kulturnih dogodkov v državi, ki je bila takrat še Jugoslavija. V oddajo so si utirala pot alternativna politična razmišljanja, informacije in slikovna gradiva, ki v drugih oddajah niso dobili prostora. Utrip je postopno postal izrazito avtorska oddaja s subjektivnim pogledom na najpomembnejše dogodke minulega tedna v Sloveniji. Ustvarjalci imajo pri pripravi oddaje kar največjo ustvarjalno svobodo ter z različnimi in inovativnimi pristopi ohranjajo svežino oddaje že več kot 30 let.

0 min

Koda

Informativna oddaja Koda ponuja gledalcem tedenski pregled najzanimivejših novic za potrošnike iz Slovenije in tujine, ki so dopolnjene s poglobljenimi prispevki in analizami ter razmišljanji gostov. V oddaji razkrivamo goljufije, rešujemo vaše potrošniške težave, od pristojnih ustanov zahtevamo odgovornost in za uporabnike prijazne rešitve, gledalce pa ozaveščamo o njihovih potrošniških pravicah. Vsako soboto ob 19.15 na prvem programu Televizije Slovenija.

0 min

Preglednik TV Maribor

Preglednik je oddaja, ki povzema najpomembnejše dogodke iz severovzhodne Slovenije, o katerih so poročali med tednom, in omogoča vpogled v aktualno dogajanje vsem gledalcem, ki med tednom niso mogli vsakodnevno spremljati programa Televizije Maribor.

0 min

Evropa 2024

Evropske volitve bodo 9. junija. Na programi RTV Slovenija se bo kampanja začela 20. maja. Televizija Slovenija pripravlja tri soočenja predstavnikov kandidatnih list. Soočenja bodo 20. maja, 27. maja in 6. junija. S predstavniki list pripravljamo tudi krajše pogovore, ki bodo objavljeni na naši spletni strani.

0 min

Mednarodna obzorja

Mednarodna obzorja so ena najstarejših oddaj Televizije Slovenija; 50-minutno feljtonsko-dokumentarno oddajo pripravljajo dopisniki RTV Slovenija na tujem in izkušeni novinarji zunanjepolitične redakcije Informativnega programa TV Slovenija. Mednarodna obzorja so namenjena zahtevni publiki, ki od javne nacionalne televizije pričakuje poglobljene in analitične terenske oddaje o najbolj aktualnem svetovnem dogajanju. Izbor tem, s katerimi se ukvarjamo v teh oddajah, je premišljen in opozarja na ključne teme in konflikte svetovnega dogajanja, v jasnejši mednarodni okvir pa postavlja tudi Slovenijo.

0 min

Na tretjem

Parlamentarni program predstavlja novo oddajo Na tretjem, v kateri bomo analizirali dogajanje v državnem zboru, državnem svetu in evropskem parlamentu. V studio bomo vabili ljudi, ki krojijo politiko teh ustanov, in pod drobnogled vzeli vsebine, o katerih razpravljajo in odločajo. Na tretjem ob sredah ob 21. uri na TV SLO 3.

0 min

Arena, pogled naprej

Prenovljena oddaja Arena je nadaljevanje dosedanjih pogovornih oddaj, z jasno temo; do konca leta bo to večinoma odpravljanje posledic vremenskih katastrof. Ustvarjalci pa se bodo lotevali tudi drugih aktualnih vprašanj doma in po svetu, pojasnjevali njihovo ozadje, predvsem pa usmerili pogled naprej – k rešitvam.

0 min

Šport

Pregled športnih dogodkov v dnevnoinformativnih oddajah, kjer se boste seznanili z najnovejšimi rezultati in si ogledali prispevke z aktualnih športnih dogodkov.

0 min

Rokomet

0 min

Odbojka

0 min

Tempo

Tempo, oddaja o parašportu, vsak mesec prinaša afirmativne življenjske/športne zgodbe o parašportnikih. S kamero spremljamo domača in mednarodna tekmovanja, v katerih se za najvišja mesta merijo tudi Slovenci. V prispevkih tudi o pomenu športa za invalide. Prav šport je tisti most socializacije, ki (mladim) invalidom izboljšuje kakovost življenja.

0 min

Biatlon

0 min

Atletika

0 min

Plavanje

0 min

Nogomet

0 min

Planica 2023 - SP v nordijskem smučanju

Dolina pod Poncami bo končno gostila svetovno prvenstvo. V Planici se nam med 21. 2. in 5. 3. 2023 obetajo izjemni boji tekmovalk in tekmovalcev v smučarskih skokih, tekih in nordijski kombinaciji. Dogajanja v smučarskem teku bo na reporterskem mestu spremljal uigran dvojec Marjan Fortin in strokovni sodelavec Tomas Globočnik. Reporter moških tekem v smučarskih skokih bo Peter Kavčič, reporter ženskih tekem pa Miha Mišič. Na mestu strokovnega reporterja bo Jelko Gros, ki skoke skupaj z nami spremlja že več kot 20 let. Osrednji studio v Ljubljani bo točka, kamor se bodo novinarji oglašali s številnih mest v Planici. Vodila ga bosta Anže Bašelj in Sara Benkovič. Oglašali se bomo iz mešanih con in dobili prve odgovore naših in tujih tekmovalcev, naši leteči reporterji se bodo javljali s trenerske skakalne tribune in z mest ob tekaških progah. V našem ljubljanskem studiu bomo z gosti iz sveta nordijskih športov analizirali dogajanje in s pomočjo moderne tehnologije predstavili vse, kar morajo gledalci vedeti o tekmah.

0 min

Nogomet – FIFA svetovno prvenstvo Katar 2022

Svetovno nogometno prvenstvo v Katarju je na sporedu od 20. novembra do 18. decembra. Nastop si je zagotovilo 32 reprezentanc, naslov pa brani Francija, ki je pred štirimi leti v finalu premagala Hrvaško. Prvenstvo v Katarju je najdražje doslej, prvo v zimskem času, 64 tekem pa bo odigranih na osmih stadionih v zgolj petih mestih, ki so dejansko del enega samega velikega somestja Dohe. Vse tekme si boste lahko gledali na TV Slovenija. Izberite svoj pogled na tekmo. Spremljajte najljubšega igralca, ekipo v zakulisju ali dogajanje na stadionu. RTV 365 - Bodi režiser! https://365.rtvslo.si/

0 min

Otvoritev olimpijskega festivala evropske mladine, posnetek iz Maribora

Maribor gosti 17. poletni olimpijski festival evropske mladine, največjo športno prireditev v zgodovini mesta. Na njem se bo v 11 športnih panogah merilo okoli 3600 mladih športnikov, starih od 14 do 18 let, iz 48 evropskih držav. Festival se bo začel z otvoritveno slovesnostjo na stadionu Ljudski vrt. Na njej se bodo predstavile vse reprezentance, sodelovalo pa bo več kot 200 nastopajočih, tudi najbolj vroča imena slovenske popularne glasbe.

97 min

Odprta knjiga na radiu
Studio ob 17.00
Mladi virtuozi
Svet kulture
Frekvenca X
Razgledi in razmisleki
Možgani na dlani
Radijska tribuna
Svetovalni servis
Botrstvo
Umetnost možnega
Glasovi svetov
Mehurček Prekucavček

Mehurček Prekucavček spi, dokler ga sonce ne napolni z mehurčki. Prekopicuje se po pisani džungli in jo zasipa z mehurčki, dokler se vsi ne razblinijo v nebo. Prekucavček spet zaspi, dokler ga sonce spet ne napolni z mehurčki in se lahko prekopicuje naprej. Boti vmes lovi trenutke, ko lahko zbira podatke o njem.

4 min

Kdor se zadnji smeje ...

Cofek se tako zabava ob prvoaprilskih potegavščinah, da bi si jih rad privoščil kar vsak dan. Zakaj bi se zabavali le en dan v letu? Svoje prijatelje spravlja v smeh, dokler ne ušpiči ene šale preveč.

7 min

Snežni Švigec

Boti se podi za snežnim Švigcem, ki smuča po zasneženi poledeneli deželi. Švigčeve vragolije na smučeh so videti prav lahkotne, Botiju pa led pod nogami povzroča nemalo preglavic.

4 min

Igra tišine

Ernest in Celestinca se igrata »igro tišine«. Tisti, ki bo prvi spregovoril, bo poraženec. Vsi v mestu pa so zaskrbljeni zaradi tega molka. Sta Ernest in Celestinca drug na drugega jezna?

11 min

OŠ Ljudski vrt Ptuj in OŠ Božidarja Jakca Ljubljana

V 27. oddaji vlak za polfinale lovijo in fotografiranje z Mona Liso lovijo Gabriel, Nik in Jure iz OŠ Ljudski vrt Ptuj (rumeni) ter Metka, Vita in David iz OŠ Božidarja Jakca Ljubljana (vijolični), v Hitrih lončkov pa punce Tara, Kim in Kaja iz OŠ Jakobski Dol ter fantje Lenart, Luka in Irenej iz OŠ dr. Janeza Mencingerja Bohinjska Bistrica. V kvizu hitimo do posebnih dni v aprilu in na pošto, prejemamo in pošiljamo podatke, se povzpnemo od trnja do zvezd, v zibelko položimo Brihtolina, Jasna in Juš pa zapojeta algoritme. Kdo ni zaljubljen in zakaj je dijak v labirintu zloben, izveste v Malih sivih celicah. Edini in zelo popularen kviz za mlade Male sive celice preverja znanje in veščine sedmošolcev, osmošolcev in devetošolcev. Dvaintrideset tekmovalnih šol iz osmih različnih regij Slovenije se preizkusi v znanju matematike, logike, poznavanju kulturne dediščine, športa, družbe, astronomije, kemije, biologije, tehnike, gospodinjstva, zgodovine, geografije, človeškega telesa in glasbe. V posebni rubriki Hitri lončki pa svoje spretnosti preizkusijo še druge trojke osnovnošolcev od petega razreda naprej.

37 min

Lokostrelski prstan

V tretji seriji risank Minuta v muzeju nas pronicljivi Rafael, navihana Mona in radovedni Nabi popeljejo v svet islamske umetnosti, ki je pomembno vplivala na zahodno kulturo in način življenja. Neprecenljivi zakladi iz novega krila pariškega Louvra vzbujajo osuplost, očaranje in seveda še več vprašanj, na katera zdaj že slavna trojica odgovarja na svoj značilno šegavi način.

1 min

Lov na mavrični zaklad

Poka občuduje letečo zmajkoribo, ki jo je naslikal Pip, ko pride Jasmina in pove, da lovi mavrični zaklad. Poka prepriča Pipa, da neha slikati, in odpravijo se iskat zaklad na koncu mavrice. Pip zavzeto sledi mavrici, Poka in Jasmina pa se vmes zabavata z igricami. Pip izgublja potrpljenje, ker mora kar naprej spreminjati smer iskanja. Ko se Poki pri iskanju pridruži še namišljeni samorog, ima Pip vsega vrh glave in odloči se, da bo dokončal risbo. Hudo mu je, ko vidi, da je razžalostil Poko. Jasmina ga prepriča, da lahko njegova zmajkoriba pomaga loviti zaklad. Pip spozna, da domišljija pričara krasno zabavo, mavrica se razblini, Poka in Jasmina pa najdeta mavrični zaklad.

7 min

Prebivalci puščave, 2/10

V tej epizodi bomo najprej spoznali mrzlokrvnega velikega varana, kralja avstralskih kuščarjev. Potem bomo srečali rdečega kenguruja. Edinstven je, ker si liže podlakti, da se ohladi. Nazadnje bomo videli še eno največjih ptic, ki ne leti – emuja.

25 min

Kaj je karies?

Bakterije v ustih naredijo v zobe luknjice, ki jim rečemo karies. Izognemo se mu lahko, če si dvakrat na dan umijemo zobe z zobno ščetko in nitko ter redno obiskujemo zobozdravnika.

2 min

Skrivnost starega mlina

Oskar in Viktor, nečaka gospe Tulipan, nehote sprožita lopatice starega mlina in mlinsko kolo ju dvigne v zrak! Njuna teta zahteva, da se nevarna dotrajana stavba poruši. Ernest in Celestina pa poskušata rešiti hišo mišje družine ...

11 min

Praznik medu

V gozdu se vsako leto zahvalijo čebelam, ker so marljivo pridelovale med. Miški Pika in Henrika tudi to leto v njihovo čast priredita gledališko in igro in Ajdi namenita vlogo cvetlice. Pa kaj še! Ajda je ogorčena. Cvetlice vendar nič ne počnejo in samo ždijo na travniku. Pa je to res?

11 min

Sadni netopir

Zvečer Brina noče zaspati. Odkrije, da bo lahko dlje pokonci, če se v sanjah spremeni v sadnega netopirja. Končno zaspi in kot sadni netopir v sanjah poleti po nočnem nebu čez igrišče, kjer sreča očija, ki s prijatelji igra ragbi.

7 min

Prvič

Prvič je projekt, ki združuje TV dokumentarno serijo, radijski podkast in izobraževalne članke. Projekt Prvič predstavi mlade, ki se odprto in iskreno, sočutno in prijazno pogovarjajo o odraščanju, odnosih in intimi. Kdaj so nekaj naredili prvič, s kom so to počeli, kako je bilo in kaj se ne sme zgoditi niti prvič?

0 min

Nori zabaviščni park

Chester in Mapplethorpe sta najboljša prijatelja. Mapplethorpe se ponesreči v zapuščenem parku po imenu Nori zabaviščni park in Chester je na lepem razpet med svetom živih in mrtvih. Čez dan se trudi s šolo, noči pa preživlja v lunaparku, kjer prebivajo duhovi otrok, ki so tam umrli, med njimi tudi Mapplethorpe. Z Violetto, ki se je na novo preselila v njihov kraj, se spoprijatelji z mrtvimi otroki in odkriva srhljivo preteklost parka. CRAZY FUN PARK/Avstralija/2022 scenarij in režija: Verso Nicholas igrajo: Strand Henry, Clausen Stacy, Ogawa Hannah, Lucy Judith

0 min

33/45, glasbena oddaja

33/45 je tedenska glasbena oddaja o ustvarjalcih različnih glasbenih zvrsti, kreativnih procesih in zaodrju. Oddaja bo sledila dogodkom na sceni, jih napovedovali in gostila glasbenike. Predstavljen bo tudi spot tedna, ki ga bodo gledalci izbrali na spletu. Vsako soboto zvečer na 2. programu TV Slovenija. Voditeljica: Leila Aleksandra Jelić. Za spot tedna lahko glasujete na: https://www.rtvslo.si/zabava-in-slog/glasba/33-45

0 min

Vklop, oddaja Slovencev v Italiji

Vklop je televizijski mesečnik o različnih vprašanjih, ki zadevajo v prvi vrsti svet mladih.

0 min

Osvežilna fronta

Mladinska oddaja o kreativnih ljudeh, romantičnih odnosih, sodobni in retro tehnologiji, filmu, ekstremnih športih, modi in vsakodnevnih zablodah življenja na sploh. Giphy: osvezilna fronta Snapchat: osvezi.se TikTok: https://www.tiktok.com/@osvezilna_fronta

0 min

OdBita pot

Svet zanju ni prevelik, adrenalin in poslanstvo pa kar kličeta, da se jima odzoveta: mladi vloger Bit in njegov brat se podajata na pot po vseh kontinentih in doživljata svojevrstne dogodivščine ter širita pozitivno energijo. Da se pišeta Sever, je morda naključje...ali pa tudi ne. Pot ju vodi tako na sever kot na jug, tako na vzhod kot na zahod. Odvisno, s kakšne perspektive gledamo na situacijo. Eno pa je zanesljivo: njuna pot je "odbita"!

0 min

(Ne)varni

Pogovorna oddaja odpira prostor za poglobljeno razpravo o aktualnih in družbeno pomembnih temah sodobnega časa. V prvi oddaji se s pomočjo strokovnjakov, raziskovalcev spleta, psihologov in sociologov pogovarjamo o vplivu najrazličnejših spletnih aplikacij na naše življenje. Kako v naše odločitve posegajo vplivneži, zakaj je ta poklic vse bolj priljubljen pri mladih in s kakšnimi težavami se srečujejo? Kako odvisni smo od najrazličnejših zaslonov in kdaj bi morali poiskati pomoč? Pogovoru v studiu se s svojimi izkušnjami in mnenji pridružujejo tudi mladi ter skupaj s strokovnjaki pojasnjujejo in razblinjajo stereotipe o digitalnih domorodcih.

0 min

GG - Good game

Pripovedna nit spletne interaktivne-zabavne serije je igranje videoiger navdušenca, ki povabi osebo po svoji lastni izbiri (prednost imajo nevešči igralci videoiger, starši, stari straši, znani predstavniki družabnega življenja,...) k igri po svojem izboru. V tej interakciji prihaja do različnih psiholoških stanj, od konfliktnih situacij in humornih vložkov do sprotnega učenja pravil obnašanja in igranja videoiger. V trdno postavljeni strukturi, kjer v vsaki izmed oddaj predstavljamo novo, drugačno igro, pa se vzporedno iz oddaje v oddajo raziskuje zakulisje pestrega sveta, razlaga slengovske pojme, opozarja na nevarnosti pretiranega igranja ter svetuje za boljše doživljanje izkušenj igralnega sveta. Vljudna pripomba, izrečena po koncu kroga ali igre je v svetu videoiger GG, slengovska okrajšava za angleško besedno zvezo GOOD GAME (po slovensko DOBRA IGRA). S tem izrekom si igralci spoštljivo izrekajo zahvalo za pošteno in prijetno igro.

0 min

Mediafil

Mediafil je oddaja študentske video produkcije. V njej so zbrani in po kategorijah razdeljeni filmi, ki jih strokovna žirija izbere za predvajanje na letnem festivalu Students Cuts v organizaciji Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Maribor. Na festivalu sodelujejo študentje iz različnih evropskih držav, kategorije filmov so: animirani, igrani, eksperimentalni in kratki dokumentarni filmi. Hkrati je oddaja namenjena tudi drugim pomembnejšim projektov študentov medijske produkcije regijskih medijskih šol in programov.

0 min

Slovar spolne vzgoje

Slovar spolne vzgoje je serija desetih oddaj o spolnosti in odnosih, v katerih mladi iskreno spregovorijo o svojih izkušnjah v intimnih razmerjih. Osebne zgodbe dopolnjujejo strokovnjaki z različnih področij. Serija je nastala v okviru projekta Stars4Media in v koprodukciji s hrvaškimi (Reci.hr) in romunskimi partnerji (SEXUL vs BARZA). Slovenski scenaristki in urednici sta Urška Henigman (Prvi) in Neža Prah Seničar (OMO), oddajo vodi Domen Valič. Teme: Soglasje, sekstanje, seks pozitivnost, doxing, maščevalna pornografija, pick up artist, spletne zmenkarije, stealthing, kink, klitopismenost.

0 min

Čist zares

Serija v portretnih zgodbah, na mladostniško svež in atraktiven način, predstavlja mlade skozi njihovo ustvarjanje na različnih področjih od umetnosti, športa, kulinarike, podjetništva, start up idej … Rdeča nit oddaje je izziv, ki si ga mladi sami zastavijo, projekt pa s pomočjo svojih prijateljev v določenem času, s pravo mero ustvarjalnosti, iznajdljivosti in entuziazma, ki nemalokrat preseneti celo njih same, tudi izpeljejo.

0 min

V svojem ritmu

V četrti sezoni serije mladinskih dokumentarno-glasbenih oddaj V svojem ritmu so v uredništvu Otroškega in mladinskega programa TV Slovenija k sodelovanju povabili mlade bende, ki so se predstavili že v Špil ligi, prvi ligi dijaških bendov. Tudi v oddajah nove sezone se prepletajo glasba, življenjski slog mladih glasbenikov, glasbeno ustvarjanje in glasbeni izziv. Serija je začinjena z glasbenim dvobojem med večinoma rockovskimi bendi, njihovo glasbeno znanje in predvsem inovativnost pa je tokrat v polfinalnih tekmovanjih, ki so vsa potekala v ljubljanskem Channel Zero ocenjevala stalna žirija v zasedbi Maša Pavokovič, Toni Cahunek in Miha Guštin Gušti. Pomerilo se je deset bendov, pet najboljših pa se je udeležilo finala v ljubljanskem Channel Zero, kjer so izbrali najboljšega. Zmagovalni bendi posameznih oddaj bodo tudi letos nagrajeni s snemanjem v profesionalnem studiu Radia Slovenija, v sodelovanju z ZKP RTV Slovenija pa bomo tudi letos pripravili digitalno izdajo najboljših bendov V svojem ritmu 4. Najboljši bend vseh bendov letošnje sezone bo nagrajen s snemanjem videospota. Urednica: Meta Ornik

0 min

Adrenalinci

Dokumentarna serija o mladostnikih Mladinska dokumentarna oddaja Adrenalinci je nastala v sodelovanju Otroškega in mladinskega programa TV Slovenija s produkcijsko hišo Fixmedia. Namenjena je mladim med 14. in 18. letom, v njej pa sodeluje osem najstnikov (Benjamin, Peter, Pika, Dolores, Miha, Amadej, Tinkara in Maja), izbranih na avdiciji, ki se preizkusijo v desetih adrenalinsko-športnih izzivih (skok z elastiko, karting, plezanje, soteskanje, potapljanje, zorbing, paintball, raftanje, zipline in skok s padalom). Mladi Adrenalinci so se med snemanjem dobro spoznali, spoprijateljili in se tudi spodbujali pri največjih ovirah – dvomu in strahu. Ustvarjalci serije Scenarista: Nika Osredkar in Jure Kreft Režiser: Aron Horvath Direktor fotografije: Dejan Ulaga Producenta: Jure Kreft in Jan Marin

0 min

Kdo si pa ti?

V Otroškem in mladinskem programu TV Slovenija so v sodelovanju s produkcijsko hišo Tramal Films pripravili serijo desetih dokumentarnih oddaj za in o mladostnikih. Kaj imajo skupnega mladi, ki jih predstavljamo v oddaji Kdo si pa ti? Družijo jih tesna povezanost z različnimi, tujimi kulturami. Nekateri od njih so se v Slovenijo priselili pred kratkim ali pa pred več leti, drugi so se rodili v Sloveniji, a jih z drugimi kulturami tesno povezuje njihova družina. Njihove zgodbe odkrivajo vse plati njihovega doživljanja - od veselih, zabavnih, duhovitih, pa vse do resnih tem, ki jih prinaša življenje v 'tujini'. Hkrati pa ponujajo pester izbor kulture, plesa, glasbe, kulinarike, športa, ljubezni, šole, prijateljstev … Namen serije je skozi zgodbe mladih, v sodobnem medijskem jeziku, na spontan in nevsiljiv način posredovati spoznavanje bogatega kulturnega izročila, rušiti stereotipe in spodbujati k strpnosti ter medsebojnemu spoštovanju. Mladinska dokumentarna serija Kdo si pa ti? je prvenstveno namenjena mladostnikom, ki jih zanima bogato in raznoliko kulturno življenje vrstnikov in rušenje tabujev, hkrati pa tudi vsej mlajši in starejši generaciji ter strokovni javnosti in širjenju ideje medkulturnosti.

0 min

Kako je v naši domovini biti mlad

V Sloveniji imamo najmanjše število mladih v zgodovini samostojne države. Njihovo število je upadlo kar za tretjino. Strokovnjaki so v tokratni nacionalni raziskavi ugotovili številne razlike v vedenju in življenju mladih s tistimi izpred desetih let. Donedavna pasivnost mladih je obrnila trend, zgodil se je odboj, skoraj na vseh področjih življenja mladih so raziskovalci zaznavali naraščanje aktivnosti. Čedalje bolj digitalizirana mladina se intenzivneje ukvarja s svojim zdravjem, športom, umetniškim udejstvovanjem, celo politika jih vse bolj zanima. Še nikoli doslej nismo imeli tako polarizirane mladine. Opredeljujejo se bolj skrajno levo ali desno, pri čemer politična sredina izginja. Raziskovalce je močno presenetila tudi izjemno visoka ekološka ozaveščenost slovenske mladine. Prej se odseljujejo od staršev, pozneje bi imeli otroke, njihove vrednote pa postajajo vedno manj kolektivistične in bolj individualistične, povečuje se individualna želja po uspehu. Istočasno narašča strah pred neuspehom, zlasti v šoli ali službi. Stopnja brezposelnosti je sicer padla na zgodovinsko nizko raven, vendar njihovi strahovi s tem niso odšli. Vsaka zaposlitev ni tista, ki si jo mladi želijo. Velik problem pomenijo tudi prekarne oblike dela, ki jih statistika obravnava kot zaposlitev. Mladi pa dobro vedo, da jih prekarne in druge oblike dela ne vodijo do reševanja stanovanjske problematike, saj so visoke cene nepremičnin dovolj zgovorne. Stanje se je v zadnjem desetletju še poslabšalo. Zato se ne gre čuditi naraščanju števila mladih, ki so se znašli v hudih duševnih stiskah. Zato ni presenetljiv še en izsledek raziskave: mladi manj zaupajo v družbene ustanove, še manj politiki, saj imajo občutek, da jih je izdala. Dokumentarni film predstavlja šest mladih zgodb, ki slikovito kažejo, kako je v naši domovini biti mlad. Ni tako zelo hudo, prav rožnato pa tudi ne. Scenaristka Jasna Krljić Vreg, režiser Amir Muratović, direktor fotografije Jure Nemec, montažer Zlatjan Čučkov.

25 min

Bog, včasih si res rit

Sladko-grenek film ceste o dekletu, ki nima druge izbire, kot da življenje zajame s polno žlico Mlado dekle takoj po maturi izve, da ima raka. Odloči se, da bo preostanek poletja namesto v bolnišnici preživela na cesti, s stvarmi, ki jo v življenju najbolj osrečujejo. Z begom od doma prisili starše, da se odpravijo po svojo hčer in medtem tudi sami doživijo nepozabno pustolovščino. Na poti se ji nepričakovano pridruži tudi uporniški fant, s katerim doživi prvi poljub. Izvirni naslov: GOTT, DU KANNST EIN ARSCH SEIN / Nemški film, 2020 / Režija: André Erkau / Scenarij: Thomas Vass, Katja Kittendorf, Frank Pape / Igrajo: Sinje Irslinger, Max Hubacher, Til Schweiger

97 min

Nedolžnost

Dokumentarni film govori o izraelskih mladostnikih, ki morajo pri osemnajstih letih na služenje obveznega vojaškega roka. Dekleta se urijo dve leti, fantje tri, tudi v kriznih razmerah in na okupiranih ozemljih. Pri tem obstajajo izjeme, toda tistim, ki odhod v vojsko zavrnejo zaradi ugovora vesti, grozi zaporna kazen. Otroke indoktrinirajo od malega. Hodijo v mladinske kampe, ki so priprava na vojaščino, in jih silijo, da v roke vzamejo puško. Film prepleta vojaške posnetke iz prve roke in zapise iz dnevnikov tistih, ki v tem niso videli smisla in so končali svoje življenje. INNOCENCE / Danska, Izrael, Islandija, Finska / 2022 / Režija: Guy Davidi

101 min

Ugriznimo znanost

Oddaja Ugriznimo znanost na poljuden, sproščen in duhovit način razlaga znanost. S temami o sodobni znanosti in raziskavah prikazuje, da je znanost sestavni del vsakdanjega življenja ter da je še kako zanimiva in vznemirljiva. Teme so povezane z dosežki slovenskih znanstvenikov, znanstvenim dogajanjem na svetovni ravni in aktualnimi dogodki.

0 min

Podjetno naprej

Oddaja Podjetno naprej že 16 let predstavlja zgodbe o uspehu slovenskih podjetnic in podjetnikov ter prispeva k podjetnosti Slovenije – več kot 500 zgodb o uspehu in več tisoč inovativnih idej mladih je bilo že predstavljenih. Gre za zgodbe o tem, kako Slovenci z lastno idejo, večinoma tako rekoč iz nič, iz domače garaže, osvajajo svetovni trg - vsaka zgodba pokaže, kako se da z vztrajnostjo in s poštenim delom uspeti tudi v Sloveniji, če le imaš pravo idejo, jasno vizijo in fokus. V oddaji predstavljamo tudi izzive podjetniškega okolja, kako deluje podporno okolje in kako se z evropskimi kohezijskimi sredstvi spodbuja razvoj mladih podjetij.

0 min

Ljudje in zemlja

Gre za izobraževalno-svetovalno oddajo, ki obravnava domala vse vidike kmetijstva v najširšem pomenu besede. Prvenstveno se ukvarja z neposrednimi deležniki (proizvajalci v posamezni kmetijski panogi) in njihovimi izkušnjami, problemi in praktičnimi rešitvami, vsebino pa nadgrajuje s strokovnjaki in drugimi deležniki, ki lahko kakorkoli vplivajo na razvoj te gospodarske panoge. Oddaja je izjemno cenjena tako v strokovni kot laični javnosti, kar dokazuje tudi dejstvo, da je v časovnem pasu, ko je premierno predvajana, najbolj gledana redna oddaja na vseh slovenskih televizijah.

0 min

Ah, ta leta!

V oddaji Ah, ta leta! z zanimivimi gosti iz t. i. zrele generacije presegamo splošna prepričanja družbe, da so starejši ljudje, sploh po upokojitvi, nekako »zreli za odpis«. V zgodbah gostov v studiu in sogovornikov na terenu spoznavamo vsakodnevne izzive, s katerimi se srečujejo posamezniki, in hkrati načine, kako se nanje odzivajo. Nekateri nas s svojo ustvarjalnostjo in vitalnostjo v zrelih letih navdihujejo in ob omembi let, ki so si jih že nabrali, le zamahnejo z roko, češ, ah, ta leta!, spet drugim starost prinaša težje izzive, a se z njimi vsak po svoje pogumno spoprijemajo. In tudi te zgodbe so nam lahko v navdih.

0 min

Vizionar - obrtnik in podjetnik

Vizionar je oddaja, v kateri v ospredje postavljamo obrtnike in podjetnike. V njej predstavljamo zgodbe o uspehu ambicioznih posameznikov, ki navdihujejo, so drzni in vidijo v prihodnost. Je deficitarni poklic lahko tudi sanjska služba? Na podjeten in privlačen način boste z obrtniškim delom in šolsko prakso spoznavali številne poklice, ki veliko obetajo. Seznanjali vas bomo z novostmi v svetu, ki kroji obrt in podjetništvo. V oddaji pa bomo gostili podjetnike in obrtnike, ki močno izstopajo iz vsakodnevnih slovenskih okvirov. Njihova pogum in vztrajnost sta temelj za uspeh.

0 min

O živalih in ljudeh

Človeku so živali že od njegovega obstoja pomagale preživeti. Vsak, ki ima za družabnika psa, mačko, konja ali drugo žival, ve, da so živali za človeka preprosto zdravilne. So namreč zvesti prijatelji in človeku podarjajo neomejeno naklonjenost in ljubezen. Danes človek nosi odgovornost, da živali v njegovi oskrbi ne trpijo. V oddaji O živalih in ljudeh skušamo osvetliti različne vidike odnosa človek - žival.

0 min

Na vrtu

V najstarejši vrtnarski oddaji pri nas vam vsako soboto svetujejo, kako gojiti vrtnine na ekološki način, z ekološkimi in bio-dinamičnimi pripravki, kako pravilno saditi sadno drevje in ga na začetku pomladi tudi ustrezno porezati. V njej predstavljamo smernice v cvetličarstvu in gojenju rezanega cvetja in lončnih rastlin, pogosto pa kot začimbo oddaje pripravimo tudi kakšno pozabljeno jed.

0 min

Alpe-Donava-Jadran

Oddaja Alpe-Donava-Jadran je najstarejši čezmejni projekt javnih televizij Srednje Evrope. Leta 1982 so jo ustanovile javne televizije Avstrije, Slovenije in Hrvaške, nato so se jim pridružile televizije Italije, Švice, Bavarske in Madžarske. Z usmeritvijo v pozitivno, s predstavljanjem značilnosti posameznih krajev, dežel, ljudi, kulture, dogodkov in običajev je močno pripomogla k spoznavanju in s tem tudi k razumevanju na območju Alp, Donave in Jadrana. Oddajo še vedno predvaja šest studiev javnih televizij v petih jezikovnih različicah: italijanski, hrvaški, nemški, madžarski in slovenski.

0 min

50 skladb, ki so nas zapele

Serija oddaj 50 skladb, ki so nas zapele, je poklon slovenski ustvarjalnosti na področju, kjer je sleherniku najbolj segla do srca. Niz oddaj 50 skladb, ki so nas zapele, skuša na reflektiran način premisliti in osvetliti najbolj priljubljene napeve, ki so v minulih stoletjih zaznamovali Slovence kot narod. Dobro znane in priljubljene napeve oddaje pokažejo v širšem kontekstu in osvetlijo družbene implikacije, ki morda niso takoj očitne, ko si podzavestno požvižgavamo priljubljeno melodijo.

0 min

Slovenski magazin

Slovenski magazin je mozaična 25-minutna oddaja v nemškem in italijanskem jeziku, do leta 2021 pa tudi v angleškem. Predstavlja Slovenijo, zanimive aktualne dogodke, kulturne in zgodovinske znamenitosti dežele ter njene privlačne značilnosti. Opozarja na gospodarske dosežke in turistične zanimivosti, posebno pozornost pa namenja različnim področjem bogate izvirne slovenske ustvarjalnosti. Oddaja Slovenski magazin je na sporedu vsak drugi torek ob 17.30 na prvem programu Televizije Slovenija. Nemško različico oddaje predvajajo na 3SAT vsako drugo sredo, italijansko pa na programu Koper Capodistria. ** Slovenian Magazine is a mosaic, a 25-minute show in German and Italian. It presents current events in Slovenia, its cultural and historical heritage, attractive features of the landscape, and the country’s economic and tourist potential. It places great stress on original Slovenian creativity. Slovenian Magazine is mainly intended for foreign countries, as well as for Slovenians living around the world. Slovenian Magazine is a fortnightly show broadcast on TV Slovenija 1, every other Tuesday at 17.30. European viewers can also watch the show over a satellite that carries the TV Slovenija signal. The show is also broadcast in Italian by Koper Capodistria. The German version is on 3 SAT every other Wednesday. *** Das Slowenien Magazin ist eine mosaikartige Sendung über Slowenien, seine Leute, Bräuche und Traditionen sowie über die Schönheiten der Landschaft. Sie informiert sowohl über das kulturelle und geschichtliche Erbe als auch über das wirtschaftliche und touristische Potenzial des Landes. Besondere Aufmerksamkeit wird auch der Förderung original slowenischer Kreativität gewidmet. Die Sendung richtet sich sowohl an die ausländische Öffentlichkeit als auch an Slowenen, die im Ausland leben. Die Sendung wird jeden zweiten Dienstag um 17.30 im ersten Programm des slowenischen Fernsehens ausgestrahlt, wobei sich die deutsche und englische Version, beide slowenisch untertitelt, abwechseln. TV Slovenija ist die einzige Fernsehanstalt außerhalb des deutschsprachigen Raumes mit einem festen Sendetermin auf 3sat. Die italienische Version der Sendung läuft auf TV Koper-Capodistria. **** Slovenia Magazine è una trasmissione mosaico di 25 minuti che la TVSLO preparara in due versioni linguistiche - tedesca e inglese, con finalità di informazione rivolta all'estero. TV Koper Capodistria la trasmette in lingua italiana. La trasmissione presenta il patrimonio storico e culturale della Slovenia, le bellezze e le specificità del suo paesaggio, l'originale creatività slovena, gli artisti interessanti e i risultati raggiunti in economia, ecologia, scienza e tecnologia. TVSLO 1 trasmette il programma ogni quattordici giorni, il martedì alle ore 17.30. TV Koper Capodistria trasmette la versione in italiano ogni secondo mercoledì alle 20.00. La versione in lingua tedesca va in onda da 3sat ogni secondo mercoledì.

0 min

50 knjig, ki so nas napisale

Gre za vseslovensko akcijo, ki želi spodbujati branje in obuditi debato o knjigah nasploh, še posebej pa o tistih, ki so nam Slovencem pomagale, da smo se konstituirali kot družba in narod. Namen akcije je izpostaviti in na živ, dostopen način (prek televizijsko-dokumentarnih oddaj, promocije na družbenih omrežjih in z različnimi dogodki) predstaviti 50 ključnih knjig za oblikovanje slovenske družbene zavesti, brez katerih nas ne bi bilo, oziroma brez katerih se ne bi razvili v narod, kot smo danes. Hkrati želijo klasična dela pokazati v drugem, bolj vsakdanjem kontekstu, s tem pa slehernemu bralcu približati idejo, da klasiki niso le za izbrance, temveč da so aktualni še danes. Na ta način želijo pozvati ljudi k bralni drznosti, ki naj bi se iz predstavljenih knjig prenesla tudi na druge in na njihov odnos do branja nasploh. Spletna stran: https://www.50knjig.si/

0 min

Neverjetne dogodivščine slovenskega jezika

Komični kratki filmi Kaye Tokuhisa se poigravajo s spoznanjem, kako malo se zavedamo samoumevnosti našega vsakdanjega sporazumevanja. Kratki filmi ne skrivajo svojega zgleda, neskladja med sliko in govorom, ki ga je v tem žanru proslavil Leteči cirkus Monthyja Pythona. Njihov namen pa je s pomočjo smeha in dobre volje podati sporočilo, da so jezikovne informacije danes zlahka dostopne prav vsakomur izmed nas. Pripravo filmov je vzpodbudil ZRC SAZU, Inštitut za slovenski jezik Frana Ramovša.

0 min

Zdravje Slovencev

Dokumentarna serija, kjer imajo osrednjo vlogo bolniki in njihove zgodbe, ki so povezane s premagovanjem različnih bolezni, značilnih za današnji čas.

0 min

Kuhinja naših non – dediščina solin

Rdeča nit desetih oddaj v slovenskem in italijanskem jeziku Kuhinja naših non – dediščina solin je dragocena kulturna in naravna dediščina zavarovanega območja slovenskih solin. Del tega pomembnega izročila so tudi tradicionalne jedi, ki jih domačini še vedno pripravljajo, saj se recepti, ki vključujejo lokalne sestavine, niso izgubili, ampak se prenašajo iz roda v rod. Voditelja oddaje sta Branko Vrabec in Nina Klaut.

0 min

Slavnostna podelitev Zoisovih nagrad, Zoisovih priznanj, priznanj ambasador znanosti ter Puhovih nagrad in Puhovih priznanj 2022, prenos iz Cankarjevega doma v Ljubljani

Podelitev nagrad za izjemne dosežke v znanstveno-raziskovalni in razvojni dejavnosti Slovenske znanstvenice in znanstveniki vedno znova dokazujejo svojo znanstveno odličnost. Vsako leto vrhunske znanstvene dosežke Vlada Republike Slovenije, Odbor Republike Slovenije za podelitev nagrad in priznanj za izjemne dosežke v znanstveno-raziskovalni in razvojni dejavnosti nagradi na podelitvi Zoisovih nagrad, Zoisovih priznanj, priznanj ambasador znanosti ter Puhovih nagrad in Puhovih priznanj 2022. Letošnja slavnostna podelitev bo 19. decembra, ob 21. uri v Linhartovi dvorani Cankarjevega doma v Ljubljani. Slavnostna govornica bo mag. Urška Klakočar Zupančič, predsednica Državnega zbora Republike Slovenije, poročilo o delu odbora za podelitev nagrad in priznanj pa bo podala njegova predsednica prof. dr. Nataša Vaupotič. Režiser prireditve, ki si jo boste lahko ogledali v neposrednem prenosu 19. decembra 2022, ob 21. uri na 2. programu Televizije Slovenija, bo Tomaž Letnar.

77 min

Kultura

Kultura je kratka aktualna informativna oddaja o kulturi in umetnosti, v kateri se praviloma izpostavljajo osrednji dogodki dneva. V njej najdejo prostor tudi mednarodne novice in problemske teme. V ustvarjanje oddaje so vključeni dopisniki doma in v tujini. Kulturo urejajo in vodijo: Andreja Kočar, Nina Jerman, Melita Kontrec, Matevž Oven Brecelj in Teja Kunst.

0 min

Svetovno

Avtorica pregleda lepih novic iz sveta Uršula Vratuša tokrat pripravlja pregled praznovanja Kitajskega novega leta na Kitajskem in izven nje. Posvetila se bo običajem, ki jih gojijo Kitajci v družini in izven doma, ki so povezani s tem najdaljšim praznovanjem novega leta na svetu nasploh. Vstopamo v leto zmaja in videli bomo, kako Kitajci gledajo na leto, ki med kitajskimi dvanajstimi različnimi leti velja za najsrečnejše.

0 min

Osmi dan

Osrednja mozaična oddaja Uredništva oddaj o kulturi. Osmi dan je kozmopolitska oddaja, v kateri najdejo prostor vse oblike klasičnega in sodobnega umetniškega ustvarjanja, humanizem, kulturna dediščina, fenomenološko in sociološko obravnavanje tem in kulturna politika.

0 min

Sobotni operni večer

Neposredni prenosi ali posnetki iz evropskih opernih hiš in Metropolitanske opere – v eni najbolj priljubljenih radijskih oddaj.

0 min

Televizorka

Z oddajo želi Televizija Slovenija gledalcem približati svet sedme umetnosti kot tudi najzanimivejše dokumentarne in serijske vsebine, ki jih odkupuje za televizijsko predvajanje, ter v pogovoru z najrazličnejšimi gosti iz sveta filma podati širši pogled nanje. V oddaji bomo izpostavili tudi kakšno doslej neznano podrobnost, zgodbo nastajanja filmov, tematik, ki jih obravnavajo, in pripovednega sloga režiserjev.

0 min

Umetni raj

Oddaja, posvečena filmski umetnosti, raziskuje avdiovizualne fenomene, pomembne avtorje in filmsko zgodovino, spremlja aktualno domačo in tujo filmsko produkcijo, filmsko teorijo, Festival slovenskega filma ter najpomembnejše evropske festivale v Benetkah, Cannesu, Berlinu in Sarajevu.

0 min

Profil

Profil je pogovorna oddaja z veliko obrazi, ki jo zaznamujejo različni profili - različni voditelji in različni gostje. Skupno vsem je aktualno dogajanje na področju kulture, umetnosti, kulturne politike in družbe. Teme so vezane predvsem na aktualne dogodke, s katerimi odkrivamo profil gostov.

0 min

Moj klasični hit

V ciklu glasbenih oddaj Moj klasični hit boste lahko znane Slovence spoznali na prav poseben način, s klasično glasbo. Iz sveta medijsko najbolj prepoznavnih . osebnosti izberemo zanimive osebnosti različnih poklicev, ki spregovorijo o svojih najljubših klasičnih delih..

0 min

Komorni studio

Predstavljamo posnetke koncertov raznovrstnih komornih zasedb umetnostne glasbe: od solističnih recitalov do komornih koncertov slovenskih zasedb in gostujočih mednarodno priznanih glasbenikov ter izbranih komornih orkestrov, ki nastopajo v Sloveniji in izvajajo zanimive in inovativne koncertne sporede komorne glasbe. Programsko se poglobimo v radijske pogovore z glasbeniki – s solisti in komornimi skupinami, predstavimo zgodovinsko pomembne glasbene teme v razvoju komorne glasbe in skladatelje, ki se posebej posvečajo komorni glasbi. Oddaja je namenjena tudi predstavitvi novih glasbenih izdaj na nosilcih zvoka s komorno glasbo ter knjižnih publikacij o komorni glasbi in napovedim odmevnejših glasbenih dogodkov, posvečenih komorni glasbi.

0 min

Opus

Opus je mesečna polurna oddaja o klasični glasbi, ki zajema operno, simfonično, komorno, zborovsko in vokalno-inštrumentalno glasbo vseh obdobij - od renesanse do sodobne glasbe. Oddaja izhaja iz aktualnih dogodkov, ki pa jih umešča v širši družbeno-zgodovinski kontekst, tako ni osredotočena le na ustvarjalnost in poustvarjalnost, ampak tudi na različne glasbene fenomene. Glasba med drugim odslikava probleme sodobnega časa in globalne družbe, tudi o tem v Opusu, edini redni tovrstni oddaji na slovenskih televizijah. Ob življenjskih jubilejih so v oddaji portreti pomembnih skladateljev in izvajalcev, ob obletnicah ali velikih opernih produkcijah avtorica skozi izjave in odlomke predstavi pomembne mednarodne operne in glasbene festivale. V oddaji so občasno reportaže z gostovanj uglednih slovenskih orkestrov, zborov ali solistov na najpomembnejših tujih koncertnih odrih, pa ekskluzivni intervjuji z domačimi in tujimi umetniki, ki živijo in delujejo v tujini.

0 min

Panoptikum

Panoptikum je pogovorna oddaja s štirimi gosti, o aktualnih kulturno-političnih, humanističnih, filozofskih in kulturoloških temah ter družbenih fenomenih.

0 min

Pisave

Oddaja Pisave je oddaja o književnosti, v kateri poglobljeno, hkrati pa poljudno in vizualno sugestivno predstavljamo, kritično ocenjujemo in esejistično razčlenjujemo domače in tuje literarne svetove ter jih umeščamo v širši literarni okvir. Oddaja je odprta do različnih literarnih tokov, smeri, zvrsti in žanrov, naši sogovorniki so tako klasiki, najvidnejši sodobni avtorji kot mladi ustvarjalci, ki šele prihajajo na literarno prizorišče.

0 min

Umetnost igre

Umetnost igre je živa, aktualna in sodobna oddaja o uprizoritvenih umetnostih, od dramskega, postdramskega do plesnega gledališča. Gre za refleksijo relevantnih scenskih dogodkov in fenomenov tako na slovenski kot širši evropski gledališko-plesni sceni. Forma oddaje se spreminja glede na tematiko, od pogovorov, poglobljenih esejev do živih reportaž z uglednih evropskih festivalov. Avtorica: Marjana Ravnjak Režiserka: Špela Kuclar

0 min

Prešernov dan, slovenski kulturni praznik

Vsebine Televizije Slovenija, ki obeležujejo slovenski kulturni praznik.

0 min

Platforma

Platforma je vsestranska analitična avtorska oddaja o sodobni vizualni kulturi, umetnosti in družbi. Večinoma je vsebinsko vezana na velike, mednarodne dogodke iz sveta umetnosti, arhitekture in oblikovanja, kot so Beneški bienale, Ars Electronica v Linzu, Documenta v Kasslu ter na pomembne , prelomne zgodovinske dogodke, ki so vplivali na našo družbo, kulturo in umetnost.

0 min

75. frankfurtski knjižni sejem: častna gostja Slovenija

Slovenija je dobro izkoristila naslov častne gostje frankfurtskega knjižnega sejma, meni njegov direktor Jürgen Boos, saj je z izbranimi programskimi poudarki znala presenetiti in pritegniti tako strokovno kot splošno javnost, ne le z govorom filozofa Slavoja Žižka že na otvoritveni slovesnosti, temveč tudi s poezijo, ki v nemško govorečem prostoru ni tako bogata in raznolika, ter z manifestom o pomenu branja zahtevnejših besedil v kaotični digitalni dobi. Rezultat večletnega truda Javne agencije za knjigo in odlično usklajene ekipe kuratorjev programa so novi prevodi, nove pogodbe z nemškimi založniki, pa tudi odličen medijski odziv. Avtorici reportaže s 75. frankfurtskega knjižnega sejma sta Meta Česnik in Eva Semič.

29 min

Kristalni mikrofon 2023

Društvo poklicnih radijskih in televizijskih napovedovalcev je podelilo stanovsko nagrado kristalni mikrofon, njena deseta prejemnica je Menči Klančar. Osmo priznanje Ane Mlakar za obetavnega mladega napovedovalca pa je dobil Benjamin Jeram. Nagrado kristalni mikrofon vse od leta 2001 podeljuje Društvo poklicnih radijskih in televizijskih napovedovalcev Slovenije, in sicer za izjemne dosežke na področju ohranjanja vrhunske ravni slovenskega govornega jezika.

49 min

Sejem je živ, reportaža z 39. Slovenskega knjižnega sejma

V Ljubljani poteka 39. Slovenski knjižni sejem, že drugič pri dnevni svetlobi prostrane dvorane na Gospodarskem razstavišču. Selitev iz Cankarjevega doma se je izkazala za dobro potezo. Zbornica knjižnih založnikov in knjigotržcev GZS je ugotovila velik porast obiska: lani si je sejem ogledalo kar 45.000 ljubiteljev knjig in pestrega spremljevalnega programa. V letošnji sejemski vrvež se bo podala tudi ekipa TV Slovenija in za gledalce še med sejmom, ki se bo končal v nedeljo, 26. novembra, pripravila reportažo. Med drugim boste videli dobitnico nagrade za najboljši prvenec Pio Prezelj, Schwentnerjevega nagrajenca Miho Kovača, sejem bo obiskala tudi ministrica za kulturo Asta Vrečko, od katere knjižni založniki in prevajalci po uspehu častnega gostovanja Slovenije na Frankfurtskem knjižnem sejmu upravičeno pričakujejo posluh za nadaljnji razvoj mednarodne izmenjave. Avtorici oddaje Meta Česnik in Eva Semič.

27 min

Laibach: Alamut

Alamut je izvirno simfonično delo zasedbe Laibach v sodelovanju z iranskimi glasbeniki in skladatelji. Glasbeno-scenski projekt obravnava znamenito zgodbo, ki temelji na zgodovinskih dogodkih v Perziji v 11. stoletju, v svoji knjigi pa jo je opisal slovenski pisatelj Vladimir Bartol. Osrednji lik je heretik Hasan ibn Saba, karizmatičen verski in politični vodja ter ustanovitelj islamske sekte. Ideje radikalnega političnega in religioznega nihilizma se skozi Laibachov edinstveni zvok in industrijski princip delovanja orkestra prepletajo z zvočnimi barvami perzijske tradicije. Pod vodstvom iranskega dirigenta Navida Goharja nastopajo Laibach, teheranska vokalna skupina Human Voice Ensemble, avstrijski orglavec Otto Lechner, Simfonični orkester RTV Slovenija ter slovenski zasedbi Vokalna skupina Gallina in ženski harmonikarski orkester AccordiOna.

100 min

Proslava ob slovenskem kulturnem prazniku

Avtor umetniškega dela proslave je Edward Clug, koreograf in avtor idejne zasnove baleta Povodni mož, ki se opira na slovensko mitologijo in pesniško zapuščino Franceta Prešerna. Nastopili bodo baletni ansambel in solisti SNG Maribor, avtor glasbe je Milko Lazar. Prešernovo nagrado bosta letos prejela pesnica Erika Vouk ter baletni plesalec in koreograf Henrik Neubauer, nagrade Prešernovega sklada pa Miljana Cunta, Jana Zupančič, Nuška Drašček, Ciril Horjak, Sara Kern in Tomato Košir. Njihove portrete so pripravili v Studiu Siposh. Zdravljico bo interpretiral Tone Kuntner, slišali bomo tudi izbor Prešernovih poezij, ki jih je v sklopu z naslovom »Kdo zna, kdo ve?« zbral Gregor Čušin, interpretirali pa jih bodo naturšički. Slavnostni govor bo imel predsednik Upravnega odbora Prešernovega sklada dr. Jožef Muhovič. Televizijski prenos proslave bo režiral Božo Grlj, komentatorka pa bo Meta Česnik.

102 min

Proslava ob slovenskem kulturnem prazniku s podelitvijo Prešernovih nagrad in nagrad Prešernovega sklada, prenos iz Cankarjevega doma

Umetniški del proslave nosi naslov Svet se nagnil je naprej. Vzet je iz skladbe skupine Silence, napisane posebej za to priložnost, ki se navezuje temo dogodka – odnos med umetnikom in okoljem, v katerem deluje. Umetniška dela, ki so vključena v program proslave, osvetljujejo odnos Slovencev do kulture in umetnosti ter odzivanje umetnikov na svet okoli njih, pa naj gre za naravo, ljudi, družbene procese ali običajen vsakdan. Program v večjem delu prepleta odlomke že nastalih umetniških del, od skladb za simfonični orkester, sodobnega plesa, baleta, videoplesa, poezije, pa vse do lutkovnega gledališča. Poleg pesmi Franceta Prešerna, Srečka Kosovela in Anje Zag Golob v interpretaciji dramskih igralcev Barbare Cerar, Tine Resman in Klemna Janežiča proslava vključuje še dela režiserja Tina Grabnarja v izvedbi Lutkovnega gledališča Ljubljana, videasta Boruta Bučinela, plesalke Ane Cvelfar, skladateljev Milka Lazarja in Matije Krečiča v izvedbi Simfoničnega orkestra RTV Slovenija pod taktirko dirigenta Davorina Morija, glasbene skupine Silence in slikarja Marka Jakšeta. Kostumografija pod vodstvom Sanje Grcić združuje nekatere pomembne slovenske modne oblikovalce. Režiser in scenarist prireditve je Matjaž Farič, ki se podpisuje tudi pod koreografijo v izvedbi baletnih plesalcev SNG Opere in baleta Ljubljana.

89 min

Sveto in svet

V oddaji poskušamo čim bolj celovito osvetliti teme, ki jih izbiramo med teološkimi, etičnimi in antropološkimi vsebinami. Teme umeščamo v aktualni kulturni in civilizacijski prostor ob primerjavi različnih religioznih sistemov. V oddaji v studiu gostimo več gostov, ki so strokovnjaki z različnih področij in z različnimi pogledi na obravnavano temo.

0 min

Obzorja duha

Obzorja duha je oddaja o veri in verujočih. V njej spremljamo dogodke v velikih verstvih doma in po svetu. Veliko pozornost namenjamo avtohtonima verskima skupnostima Katoliški in Evangeličanski cerkvi. Posamezna oddaja prinaša: poročila o najnovejših dogodkih v Sloveniji in svetu, kjer čim celoviteje poskušamo osvetliti prireditve, dejavnosti in ustanove, ki pomembno sooblikujejo religiozno polje v Sloveniji, spremljamo umetniške stvaritve (knjige, glasba, razstave likovnih del) z religiozno tematiko, občasno pripravimo "temo tedna". Z različnimi prispevki spregovorimo o družbeni in socialni razsežnosti vernosti ter spremljamo dialog med religijami, pozorni smo na etična vprašanja in področje človekovih pravic. Oddaja je sestavljena iz prispevkov različnih zvrsti (reportaže, poročila, feljtoni), ki jih povezuje moderatorka v studiu. Občasno v studiu gostimo različne goste.

0 min

Prenos bogoslužij

S prenosi bogoslužij in slovesnosti v širši kulturni prostor umeščamo obredje in simboliko, ki je skozi zgodovino sooblikovala slovensko kulturo.

0 min

Duhovni utrip

V oddaji spremljamo dogodke v manjših verskih skupnostih in pripravljamo prispevke, ki omogočajo gledalcem širše razumevanje simbolike, nauka in dogodkov v verskih skupnostih. Odzivamo se na aktualne dogodke in odgovarjamo na vprašanja, ki so povezana s posameznikovo identiteto in nacionalno zavestjo.

0 min

Ozare

Osebno razmišljanje, ki ga avtor sam tudi interpretira. Nagovori se osredotočajo na bivanjska vprašanja, s katerimi se srečujemo v vsakdanjem življenju.

0 min

Škofjeloški pasijon

Starodavno mesto Škofja Loka skriva v sebi številne zaklade. Eden izmed njih je Škofjeloški pasijon, najstarejše ohranjeno dramsko delo v slovenskem jeziku. Napisal ga je kapucin Romuald Marušič. Uprizoritev s svojo zgodbo po tolikih letih še vedno prinaša aktualno sporočilo in odgovore na vprašanja o smislu človekovega bivanja. Dragoceni rokopis hrani muzejska knjižnica v Kapucinskem samostanu v Škofji Loki.

45 min

RTV 365
Mobilna aplikacija
Prenesite iz Trgovine Play